ETPC: Polska nie zapewniła uznania i ochrony związków homoseksualnych

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł we wtorek, że Polska naruszyła prawa obywateli, nie uznając i nie chroniąc związków osób tej samej płci.

Decyzja sądu w Strasburgu została podjęta po rozpatrzeniu skarg złożonych przez 10 obywateli Polski żyjących w związkach osób tej samej płci, których wnioski o zawarcie małżeństwa zostały odrzucone przez władze.

Władze wyjaśniły wnioskodawcom, że w kraju legalnie zawrzeć związek małżeński tylko mężczyzna i kobieta.

Sądy krajowe odrzuciły odwołania grupy od tej decyzji, co doprowadziło do zwrócenia się przez nią do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Skarżący podnosili, że z uwagi na nieoficjalne uznanie ich związku ponieśli niekorzystne skutki w kwestiach podatkowych, socjalnych i rodzinnych.

W swoim orzeczeniu ETPC poparł ich argumentację, stwierdzając, że państwa członkowskie muszą stworzyć ramy prawne dla par tej samej płci, aby właściwie zalegalizować i chronić swoje związki.

Sąd stwierdził, że nie musi to być tradycyjna forma małżeństwa, a rząd ma swobodę w określeniu dokładnego charakteru reżimu prawnego, o ile jest to właściwe.

ETPC zauważył, że małżeństwo jest obecnie w Polsce jedyną legalną drogą sformalizowania związku.

Trybunał stwierdził, że zapoznał się z doniesieniami o coraz bardziej wrogim i homofobicznym podejściu do mniejszości seksualnych ze strony czołowych polityków polskiej partii rządzącej.

Trybunał uznał, że nie ma powodu sądzić, że zapewnienie prawnego uznania i ochrony parom tej samej płci pozostającym w stabilnych i silnych związkach może samo w sobie zaszkodzić innym rodzinom.

Jeden ze skarżących, Krzysztof Alceris, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z decyzji sądu.

„Mam nadzieję, że będzie to pierwszy mocny impuls na rzecz zmian i równości” – powiedział agencji prasowej AFP. „Mamy nadzieję, że zmiany nastąpią, potrzebujemy ich”.

W tym roku sąd uznał już winnymi podobnych naruszeń Rosję, Rumunię, Bułgarię i Ukrainę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest odpowiedzialny za orzekanie w sprawie naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ratyfikowanej przez 46 krajów.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *