System przeciwlotniczy IRIS-T SLM. Zdjęcie: Heik Becker (Reuters/Scanpix).
Estonia i Łotwa podpisały w poniedziałek wspólne porozumienie na kwotę około 1 miliarda dolarów. Jak poinformował Tallin, EUR zakupi system obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiego producenta Diehl
Berlin dodał, że oba kraje bałtyckie podpisały także list intencyjny dotyczący udziału w niemieckiej inicjatywie European Sky Shield (ESSI). Inicjatywa została podjęta w zeszłym roku po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
„To zdecydowanie największa inwestycja w dziedzinie obronności w historii Estonii. W przypadku Łotwy wynoszącej prawie miliard euro nie jest to codzienna transakcja dla ich firmy” – powiedział prasie estoński minister obrony Hanno Pevkur.
„Barbarzyńska wojna Rosji na Ukrainie pokazała, że obrona powietrzna jest niezbędna do ochrony sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej przed atakiem powietrznym” – stwierdził w oświadczeniu.
Ceremonia podpisania odbyła się w Diehl Center w Retenbach niedaleko Norymbergi w południowych Niemczech.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że nasi partnerzy, Estonia i Łotwa, zdecydowali się na zakup IRIS-T SLM. To niewątpliwie wzmocni europejską obronę powietrzną” – powiedział w Retenbach niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
„Dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu wysiłki związane z przejęciem IRIS-T SLM w obu krajach stanowią część naszej inicjatywy ESSI. Naprawdę to doceniam” – dodał wraz ze swoimi kolegami z krajów bałtyckich.
W projekcie ESSI, kierowanym przez Niemcy, uczestniczy 19 krajów europejskich, w tym Wielka Brytania, Belgia, Finlandia, Węgry, Holandia i Szwecja.
W ramach systemu Sky Shield wspólnie zostaną zakupione systemy krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, w tym niemiecki IRIS-T, amerykański Patriot i amerykańsko-izraelski Arrow-3.
Jednakże Francja, Włochy i Polska nie wniosły wkładu w ten projekt. Zamiast tego Paryż promuje system obrony powietrznej wykorzystujący europejski sprzęt.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”