Epidemia salmonellozy w Kownie: podejrzane jest ciasto

Z placówek służby zdrowia uzyskano informację o 8 powiązanych przypadkach ostrej infekcji jelitowej z podejrzeniem salmonellozy. Retrospektywnie oceniając sytuację epidemiologiczną można podejrzewać, że pojawienie się i rozprzestrzenianie się chorób epidemiologicznych mogło być spowodowane ciastem „Tiramisu” firmy cukierniczej mieszczącej się w Kownie.

Specjaliści z Kowieńskiego Oddziału prowadzą dochodzenie epidemiologiczne w sprawie ogniska choroby wspólnie ze specjalistami z Kowieńskiej Państwowej Służby ds. Żywności i Weterynarii.

Czynniki prowadzące do ognisk salmonellozy powodowanych przez firmy zajmujące się przetwórstwem żywności:

– Niewystarczająca obróbka cieplna żywności i jej kontrola.
– Naruszenia reżimów temperatury przechowywania żywności.
– Stosowanie zanieczyszczonych składników w żywności niepoddanej obróbce cieplnej.
– Zanieczyszczenie krzyżowe żywności w miejscu obchodzenia się z nią niezgodnie z wymogami higieny:
1. surowce i gotowe posiłki waży się na tej samej wadze;
2. niedostateczne mycie zapasów żywności i naczyń;
3. niedostateczne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni otoczenia.
– Żywność jest przygotowywana z wyprzedzeniem i źle przechowywana.
– Słabe umiejętności higieniczne osób zajmujących się żywnością.

Produkty dostarczane przez producentów muszą być bezpieczne i tylko poprzez wzmocnienie systemów samokontroli wdrożonych w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności, możliwe będzie uniknięcie zanieczyszczenia krzyżowego produktów w procesie technologicznym produkcji oraz zanieczyszczenia wtórnego, jeśli pracownicy będą prawidłowo przestrzegać zasad higieny osobistej. .

Salmonelloza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie z gatunku Salmonella. Głównym źródłem zakażenia salmonellą są zwierzęta domowe i dzikie oraz ptaki. Salmonella przedostaje się do środowiska wraz z odchodami tych zwierząt.

Salmonella jest wystarczająco odporna na wysychanie i zimno, ale jest wrażliwa na działanie wysokich temperatur. Najkorzystniejsza temperatura dla namnażania się salmonelli w żywności wynosi od +20 do +40 stopni, ale w temperaturze 80°C bakterie giną w ciągu 10 minut.

Choroba objawia się takimi objawami, jak biegunka, gorączka, ból brzucha i ból głowy, które zwykle obserwuje się w ciągu 12–72 godzin po zakażeniu. Choroba trwa zwykle od 4 do 7 dni i wiele osób wraca do zdrowia bez specjalnego leczenia, ale u niektórych pacjentów bakterie z jelit mogą przedostać się do krwi i innych narządów i w tym przypadku choroba postępuje bez leczenia.

Jak przenoszona jest salmonelloza?

Najczęściej salmonellozą można zarazić się poprzez żywność pochodzenia zwierzęcego: drób, jaja, wołowinę, wieprzowinę. Chociaż bakterie można znaleźć w surowym mięsie, drobiu, surowych jajach, niepasteryzowanym i surowym mleku, salmonella ginie w wyniku obróbki cieplnej tych produktów. Czynnik sprawczy dostaje się do organizmu zdrowego człowieka przez usta z pożywieniem, ale może również przedostać się przez brudne ręce.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *