Eksperci języka łotewskiego sugerują używanie historycznej lub niemieckiej nazwy Kaliningrad

Komisja ekspertów języka łotewskiego zaleca używanie w języku łotewskim historycznej nazwy Obwodu Kaliningradzkiego – Karaliauči lub niemieckiej wersji Kionigsberg.

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgaras Rinkevičius ogłosił to zalecenie w tweecie w poniedziałkowy wieczór.

Skomentował tę decyzję jednym zdaniem: „No więc, królu”.

W zeszłym tygodniu w Polsce weszło w życie zalecenie nazywania Kaliningradu, rosyjskiej eksklawy między Polską a Litwą, Królestwem.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśliło, że Polska powraca w ten sposób do tradycyjnych nazw kojarzonych z historią i dziedzictwem kulturowym.

„Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego na język ojczysty. Te nazwy są nam narzucone i sztuczne, niezwiązane z naszą historią” – powiedział minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda (Waldemar Buda).

W reakcji na tę polską decyzję rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że „to już nawet nie jest rusofobia, te procesy toczące się w Polsce to niemal szaleństwo”.

W zeszłym tygodniu dwóch litewskich parlamentarzystów złożyło apelację do Narodowej Komisji Języka Litewskiego (VLKK) w sprawie nieużywania nazwy Obwodu Kaliningradzkiego i miasta Kaliningrad i zastąpienia jej nazwą Karaliaučius.

Początkiem miasta Karaliaučius jest zamek Karaliaučius zakonu niemieckiego, zbudowany w połowie XIII wieku na terenie pruskiej osady Semba w Tvanksta. Osada została nazwana Kunigsberg, później – Kionigsberg (Wzgórze Królewskie) na cześć króla czeskiego Przemyśla II Otakara.

Imię króla używane jest w piśmie litewskim Małej i Wielkiej Litwy od XVI wieku.

W 1946 roku Związek Radziecki przemianował miasto Kaliningrad na cześć Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *