Eksperci ds. polityki TSPMI omówią wyzwania związane z bezpieczeństwem

25-26 września Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego będzie gospodarzem konferencji z okazji 20-lecia Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Nauk Politycznych „Architektura bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej: Aktualne zagrożenia i perspektywy współpracy.

Zbadane zostaną najważniejsze wyzwania bezpieczeństwa naszych czasów w Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią. Biorąc pod uwagę rosnące napięcia w regionie i w całej Europie, taka debata jest niezwykle istotna. W konferencji weźmie udział około 80 naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji, Polski, Czech, Węgier, Gruzji i innych krajów tego regionu.

Konferencja obejmuje trzy wydarzenia plenarne. Pierwszą z nich jest David Kramer, obecnie pracujący w McCain Institute, a od 2010 do 2014 r. były szef międzynarodowej organizacji „Freedom House”, konferencji na temat Rosji Władimira Putina jako czynnika bezpieczeństwa regionalnego. Oprócz tej konferencji odbędą się dwie dyskusje plenarne.

Dyskusja skupi się na postawie i roli krajów Europy Środkowo-Wschodniej w stosunkach Unii Europejskiej z Rosją. W debacie udział wezmą dyrektorzy estońskich i łotewskich instytutów stosunków międzynarodowych: prof. Andres Kasekampas i prof. Andris Sprudas, przedstawiciele Czech, Polski i Węgier. Perspektywę litewską zaprezentuje w tej dyskusji prof. Moderatorami będą Gediminas Vitkus, docent TSPMI Margarita Šešelgytė.

Dyskusja plenarna drugiego dnia konferencji poświęcona jest stanowi nauki o polityce w Europie Środkowej. Dyskusję na ten temat będą obecni i byli prezesi Środkowoeuropejskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poruszone zostaną najważniejsze kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego i europejskiego: konflikt na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, populizm polityczny, wyzwania integracji europejskiej, zmiany geopolityczne na przestrzeni poradzieckiej.

Oprócz wyżej wymienionych ekspertów politycznych w konferencji wezmą udział wybitni naukowcy: prof. Attila Aghas (Uniwersytet Korwina w Budapeszcie, Węgry), prof. Jerzy Wiatras (Uniwersytet Warszawski, Polska), prof. T. Sasińska-Klas (Uniwersytet Jagiełły, Polska), doc. Ladislav Cabada (Praski Uniwersytet Metropolitalny, Czechy), Kierownik Centrum Kaukaskiego, Giorgi Kanashvili (Gruzja).

Organizatorem konferencji jest Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego we współpracy ze Środkowoeuropejskimi Stowarzyszeniami Nauk Politycznych i politologami litewskimi. Wydarzenie jest otwarte dla osób zainteresowanych tematyką polityki bezpieczeństwa. Ostatnia taka konferencja na Litwie odbyła się w 2003 roku.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *