Dziewięć krajów europejskich wzywa NATO do wzmocnienia wschodniej flanki

Dziewięć krajów Europy Środkowej i Wschodniej zwróciło się w piątek do NATO o wzmocnienie wschodniego skrzydła w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szczyt Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Polski, Rumunii i Słowacji odbył się w stolicy Rumunii, Bukareszcie, na niespełna trzy tygodnie przed szczytem NATO w Madrycie.

„Biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie bezpieczeństwa w Rumunii i na Morzu Czarnym, zjednoczone i zrównoważone wzmocnienie wschodniej flanki NATO staje się jeszcze pilniejsze i ważniejsze” – powiedział rumuński prezydent Klaus Iohannis na początku spotkania. Prezydent. Andrzeja Dudy.

Szczyt Sojuszu Atlantyckiego określi „długoterminową wizję, w której podstawą działań będzie obrona zbiorowa i art. 5”, powiedział Iohannis, wzywając do „znacznej zmiany pozycji odstraszającej i obronnej”.

Artykuł 5 NATO dotyczy obrony zbiorowej i stwierdza, że ​​atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich członków.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg został zmuszony do opuszczenia tegorocznego szczytu poświęconego sprawom zdrowotnym, ale weźmie udział w debacie internetowej.

Przywódcy dziewięciu krajów reprezentowanych w Bukareszcie omówią także wpływ rosyjskiej inwazji na bezpieczeństwo „słabszych partnerów NATO”, w tym Mołdawii i Sakartvela.

W rozmowie telefonicznej z polskim prezydentem Dudą w środę prezydent USA Joe Biden potwierdził zaangażowanie USA w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i wyraził nadzieję, że szczyt w Bukareszcie będzie „sukcesem”, powiedział Biały Dom.

W 2017 roku NATO rozmieściło międzynarodowe grupy bojowe w krajach bałtyckich i Polsce w celu odstraszenia Rosji. Gdy w lutym Rosja najechała Ukrainę, sojusz wojskowy wysłał tam posiłki.

Mircea Geoana, podsekretarz sojuszu kierowanego przez USA, powiedział w zeszłym miesiącu, że NATO nie jest już związane wcześniejszymi zobowiązaniami do powstrzymania się od rozmieszczania sił w Europie Wschodniej.

Moskwa, która zaatakowała Ukrainę i zawiesiła dialog z sojuszem, „uniosła wszelką treść aktu założycielskiego NATO-Rosja”, powiedział Geoana AFP.

Zgodnie z Aktem Konstytucyjnym z 1997 r., którego celem jest ponowne uregulowanie stosunków Rosja-NATO, obie strony zgodziły się pracować nad „zapobieganiem wszelkiej potencjalnie groźnej koncentracji sił konwencjonalnych w uzgodnionych regionach europejskich, w tym w Europie Środkowej i na Wschodzie”.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *