Duda: w razie ataku wojsko polskie udzieli Litwie wsparcia

„Na Szczycie Trójmorza przyjęto deklarację, która, mam nadzieję, da impuls do dalszych postępów we wszystkich obszarach priorytetowych. W deklaracji wyraziliśmy nasze zdecydowane zaangażowanie w realizację podstawowego celu Inicjatywy Trójmorza: wzmocnienia współpracy regionalnej na rzecz osiągnięcia bardziej odporna Europa i silniejsze partnerstwo transatlantyckie” – powiedziała G. Nausėda na konferencji prasowej zorganizowanej w Izbie. Lordów w czwartek.

Potępił wojnę Rosji z Ukrainą

Według głowy kraju przywódcy Inicjatywy Trójmorza jednogłośnie potępili także wojnę Rosji z Ukrainą. Kraje z kolei z radością przyjęły decyzję Rady Europejskiej (ECU) o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej (UE).


„Na szczycie jednomyślnie potępiliśmy także wojnę Rosji z Ukrainą i wyraziliśmy niezachwiane poparcie dla państwa walczącego z agresorem. Z radością przyjmujemy decyzję ESDZ o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE. Dalsze rozszerzenie UE UE jest warunkiem koniecznym stabilności i dobrobytu naszego regionu” – stwierdziła G. Nausėda.

Prezydent powiedział, że inicjatywa z zadowoleniem przyjmuje grupę współpracy i wsparcia dla Ukrainy powołaną przez Międzynarodowe Forum Transportu.

„Ta platforma pomoże wzmocnić praktyczną współpracę w zakresie odbudowy sektora transportu i komunikacji na Ukrainie. Zapraszamy wszystkie zainteresowane strony do przyłączenia się do tej grupy i pomocy Ukrainie” – powiedział szef kraju.

Japonia jest nowym partnerem strategicznym

Według G. Nausėdy podczas tego spotkania Japonia oficjalnie została nowym partnerem strategicznym państw Inicjatywy Trójmorza.

„Przywódcy trzech krajów objętych inicjatywą morską zatwierdzili przystąpienie nowego partnera strategicznego – Japonii. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Japonii, ponieważ pomoże ona inicjatywie wzmocnić jej powiązania z globalnymi łańcuchami dostaw i regionem Indo-Pacyfiku” – zapewnił.

W czwartek w Wilnie odbędzie się Szczyt Inicjatywy Trójmorza i Forum Biznesu, w którym ma uczestniczyć dziesięciu zagranicznych szefów państw. Na wydarzeniu obecny był także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Inicjatywa Trójmorza ma na celu promowanie szybszego rozwoju i współpracy regionu Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku poprzez wzmocnienie wzajemnych relacji uczestniczących krajów w obszarach transportu, energii i cyfryzacji. Chcemy także wzmacniać spójność europejską i relacje transatlantyckie pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi.

Inicjatywa Trójmorza łączy trzynaście państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Grecję. Partnerami strategicznymi inicjatywy są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska.

Kraje stowarzyszone, Ukraina i Mołdawia, uczestniczą w tej inicjatywie.

Nausėda: zaproponujemy zmianę prawa, aby uzyskać lepszą bazę finansową dla przedsiębiorstw przemysłu obronnego

Prezydent zapowiedział, że przedłoży Sejmowi poprawki do ustawy o długu państwa, które będą miały na celu stworzenie bazy finansowej dla przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Podkreślił, że propozycja zostanie przedstawiona w najbliższym czasie, po konsultacjach z prawnikami.

„Nasz dług publiczny wynosi około 40 proc. PKB. W tamtym czasie gwarancje wynoszą tylko około 2 proc. Gdybyśmy zmienili ustawę o długu państwa, moglibyśmy uwolnić możliwości udzielania większej liczby gwarancji i stworzyć w ten sposób podstawę finansową dla naszego przemysłu obronnego spółek” – powiedziała G. Nausėda na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Izbie Lordów. .

„Myślę, że byłaby to decyzja na czasie. Przedyskutujemy to jeszcze z prawnikami i złożymy taką propozycję do Sejmu” – dodał.

Szef kraju zauważył, że takie dodatkowe finansowanie wzmocni współpracę litewskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego.

„Myślę, że w tym momencie naprawdę musimy poszukać wszelkich środków i okazji, aby pomóc naszym przyjaciołom, ponieważ oni dzisiaj potrzebują pomocy. I jesteśmy gotowi zapewnić tę pomoc. Istnieje szerokie poparcie ze strony społeczeństwa, co zachęca nas do podejmowania decyzji i pomóc Ukrainie” – powiedział.

ELTA przypomina, że ​​finansowanie obronności narodowej na Litwie wyniesie w tym roku 2,75 proc. PKB, ale celem jest, aby w nadchodzących latach kwota ta osiągnęła co najmniej 3%.

Aby zjednoczyć społeczeństwo i zachęcić polityków do jak najszybszego uzgodnienia 4%. Aby bronić alokacji PKB, litewskie przedsiębiorstwa i organizacje o obywatelskim nastawieniu przyłączają się do inicjatywy „4 procent”.

A. Duda: w razie ataku wojsko polskie udzieli Litwie wsparcia

Po debatach nad wypowiedziami Premier Ingridy Šimonytė w sprawie istnienia przeszkód prawnych ograniczających polską pomoc wojskową dla Litwy, Prezydent RP Andrzej Duda zapewnia, że ​​nie wyobraża sobie scenariusza, w którym w przypadku konfliktu. wojna.

„Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, że w przypadku ataku Litwa nie otrzymałaby pomocy od NATO, tak samo jak od Polski. Mówię o pomocy wojskowej, która przybyłaby na Litwę w obronie. – powiedział w czwartek w telewizji LRT A. Duda.

Według polskiego przywódcy, nawet jeśli nie są to sytuacje na szczeblu wojskowym, można uzgodnić wzajemne wsparcie.

„Zarówno Litwa, jak i Polska są członkami NATO. Artykuł 5 nakłada wyraźny obowiązek. Złamanie tego zobowiązania do zbiorowej obrony byłoby katastrofą i w praktyce oznaczałoby „upadek Sojuszu” – podkreślił.

„Powstaje pytanie o inne niepokojące sytuacje, które nie spowodowałyby jeszcze uruchomienia art. 5. Kwestie te muszą zostać rozwiązane dwustronnie między naszymi krajami, między naszymi rządami, ponieważ możliwe jest porozumienie w sprawie wzajemnego wsparcia” – dodał A. Duda.

ELTA przypomina, że ​​po tym, jak amerykański generał rezerwy Ben Hodges, który odwiedził Litwę pod koniec lutego, oświadczył, że wojsko polskie nie przyjdzie Litwie z pomocą w przypadku wojny, premier Ingrida Šimonytė stwierdziła, że ​​polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości obowiązek.

Wypowiedź premiera wywołała dyskusję w sferze publicznej: krytykowano rząd za niezałatwienie jeszcze formalności prawnych. Inni zwracali uwagę na natowskie zasady obrony zbiorowej i regionalne plany obronne, stwierdzając, że wypowiedzi I. Šimonytė nie odpowiadają rzeczywistości.

Szef rządu stwierdził później, że został źle zrozumiany. Według I. Šimonytė nigdy nie powiedziała i nie mogła nawet powiedzieć, że sąsiednia Polska nie przyjdzie Litwie z pomocą w przypadku ataku.

Prezydent Gitanas Nausėda zapewnił także, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych zezwalających Polakom na wysyłanie żołnierzy na Litwę w przypadku wojny.

Przebywający na początku marca na Litwie premier Polski Donald Tusk potwierdził także, że solidarność wojskowa Wilna i Warszawy nie budzi wątpliwości.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *