Ogłoszono to 22 listopada. w raporcie opublikowanym przez agencję Guildhall.
Oficjalnym organizatorem protestów na granicy polsko-ukraińskiej jest obywatel Polski Rafał Mekler, właściciel firmy transportowej Rafał Mekler Transport. R. Mekler należy także do wojewódzkiego oddziału prorosyjskiej partii „Unia Wolności i Niepodległości”, utrzymującej bliskie stosunki z Rosją. Lider tej partii najpierw nawoływał do uznania okupacji Krymu przez Rosję, a w 2015 roku sam odwiedził nawet nielegalnie zaanektowany półwysep, gdzie spotkał się z Siergiejem Aksenowem, szefem rosyjskiego okupanta na Krymie.
„Unia Wolności i Niepodległości” powiązana jest także z inną skrajnie prawicową organizacją „Młodzież Polska”, od dawna powiązaną z rosyjskim ruchem imperialistycznym, który m.in. werbował bojowników do rosyjskich milicji DRL i LPR. Byłym liderem ruchu „Młodzież Polska” jest Ziemowit Przebitkowski, główny kandydat partii „Unia na rzecz Wolności i Niepodległości” w 2023 r. w wyborach do Sejmu RP.
„Unia Wolności i Niepodległości” oraz „Młodzież Polska” wielokrotnie organizowały wspólne wydarzenia.
Demonstracja protestacyjna odbywająca się obecnie na granicy polsko-ukraińskiej nie jest pierwszym udziałem polskich przewoźników w kampaniach wykazujących oznaki rosyjskich „aktywnych działań” lub ingerencji. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rafał Mekler Transport oraz kilka innych polskich firm biorących udział w tych protestach, takich jak Kam-Trans, Jata-Trans, BOR-TOM, GLT POLSKA, KMS LOGISTYKA i PEO-TRANS, wielokrotnie organizowały wiece. domagając się zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji.
Na szczególną uwagę zasługuje wpływ polityczny na wydarzenia w Polsce. 16 listopada Organizatorzy wiecu i jeden z liderów partii „Unia na rzecz Wolności i Niepodległości” oraz „Królewskiej Unii Polskiej”, Grzegorz Braun, odbyli spotkanie na polskim przejściu granicznym w Korchowej.
Od początku powszechnej wojny na Ukrainie Grzegorz Brauno jako jedyny poseł na polski Sejm głosował przeciwko uchwale potępiającej Rosję, przyjętej po ujawnieniu okrucieństw popełnionych w Butci. Systematycznie potępia ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, a nawet wygłasza hasło „Stop ukrainizacji Polski”.
w 2018 r. w Moskwie G. Braun spotkał się z Leonidasem Sviridowem, dziennikarzem gazety „Rosija sevodnia”, wydalonym z Polski za szpiegostwo na rzecz Rosji.
G. Braun uczestniczy wraz z „Unią Wolności i Niepodległości” we wspólnych wydarzeniach „Młodzieży Polskiej”. Organizacja utrzymuje także powiązania z radykalnie prawicowym ugrupowaniem Zadrużny Krąg – Dywizja Słowiańska, które współpracuje z neonazistowską grupą Rusow, której członkowie walczą obecnie w szeregach rosyjskiej armii okupacyjnej.
Kolejnym uczestnikiem akcji toczącej się na granicy polsko-ukraińskiej jest obywatel Białorusi Wiktora Stepanowicz Gordejukas, właściciel firmy „PEO-Trans”. Jak pokazuje jego aktywność na portalach społecznościowych, V. Gordejukas studiuje obecnie w jednej z wyższych szkół wojskowych Białorusi. Jego brat Andriej Stepanowicz Gordejuk służy w 38. oddzielnej brygadzie spadochronowej armii białoruskiej.
Organizatorzy wiecu protestacyjnego na Słowacji reprezentują Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS). Kampanię sponsorowała antyeuropejska radykalna, skrajnie prawicowa partia Nasza Słowacja, opowiadająca się za „przywróceniem przyjaznych stosunków” z Rosją. Lider partii, słowacki polityk Marianas Kotleba w 2014 r. napisał list do bezczelnie obalonego byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, w którym porównał rewolucję lutową do terroryzmu.
Przypominamy, że przewoźnicy towarowi w Polsce i na Słowacji w dalszym ciągu blokują kilka przejść granicznych, żądając od Komisji Europejskiej przywrócenia zezwoleń komercyjnych dla ukraińskich kierowców, mimo że Komisja stwierdziła już, że obecnie spełnienie takich wymogów jest prawnie niemożliwe.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”