Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Choć cena modułu fotowoltaicznego na Litwie wzrosła w ciągu roku o 23%, a cena sprzętu elektrycznego o 18%, to w 2022 r. rekordy dotyczące kolektorów słonecznych pobiją, a głównie elektryczne utrzymają się w ciągu roku.
W Unii Europejskiej w tym roku zbudowano o 41 proc. więcej elektrowni słonecznych niż w 2021 r., a na Litwie wzrost jest jeszcze bardziej imponujący i wynosi 116 proc., informuje Litewska Agencja Energii (LEA).
Od 2010 roku ceny światowych elektrowni słonecznych i ich komponentów w 2021 roku osiągnęły najwyższy limit 857 EUR za kW, aw 2021 roku zaczęły rosnąć pod koniec.
w 2022 roku średnia cena modułów fotowoltaicznych na świecie wzrosła o ok. 18% (ceny najtańszych modułów fotowoltaicznych wzrosły o ok. 30%, najbardziej popularnych o ok. 17%, wysokosprawnych o 7,5%). Na Litwie średnia cena energii słonecznej wzrosła w tym roku o około 18%, cena modułu słonecznego wzrosła o około 23%.
Specjaliści z Litewskiej Agencji Energetycznej zwracają uwagę, że wraz ze wzrostem inflacji i ceny energii elektrycznej drożeją same moduły, od których ceny zależy ostateczny koszt elektrowni słonecznej od 40% do 50%.
Według podsumowanych przez LEA wyników naboru wniosków na rozwój elektrowni słonecznych, w listopadzie 2022 r. średnia cena wytwarzania energii słonecznej na Litwie wzrosła o 5,6% w porównaniu do października. Doprowadziło to do wzrostu cen modułów i innych komponentów.
W listopadzie po raz pierwszy zaobserwowano znaczący wzrost pozostałych wydatków (projektowanie, serwis i pozostałe usługi). Średnie wydatki w 2022 roku wyniosły około 29 euro za kW. W listopadzie zostały one pomnożone przez 2,6 i osiągnęły poziom 76 euro za kW.
Co prawda ceny pracy najemnej spadły w listopadzie, spadły o 14,1% w porównaniu z październikiem. Cena pozostałych komponentów (konstrukcje instalacji, zapasy, urządzenia zarządzające, akumulatory itp.) w listopadzie 2022r. wzrosła o 6,5% w stosunku do października i osiągnęła 410 euro/kW. Również w 2022 r. W listopadzie cena modułu fotowoltaicznego również wzrosła o 2,4%. Osiągnął 476 EUR za kW.
Analizując ceny modułów fotowoltaicznych tego samego typu i zakresu mocy w krajach bałtyckich, Polsce i Niemczech, które są publikowane na stronach internetowych sprzedawców modułów fotowoltaicznych, zauważamy, że średnie ceny modułów fotowoltaicznych w listopadzie wzrosły jedynie na Litwie i w Estonii .
Głównymi przyczynami wzrostu kosztów produkcji energii słonecznej pozostają te same zakłócenia spowodowane światową pandemią w obszarach dostaw i produkcji ropy naftowej, stale rosnący popyt, rosnące ceny podstawowych materiałów (krzem polikrystaliczny, srebro, miedź, aluminium, szkło) i elektryczność.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”