Do Wilna przybywa obraz Jana Mateiki „Unia Lubelska”.

Oprócz jednego z najsłynniejszych obrazów Mateiki na wystawie zaprezentowanych zostanie sześć tuzinów obrazów z okresu od XVII do XX wieku. dzieła sztuki o tematyce historycznej, prezentujące szerzej miasto Lublin, oba słynne w 1569 r. podpisane 1 lipca przez Unię Litwy i Polski, a także niezwykłą architekturę, inne dziedzictwo artystyczne i historyczne.

w 2019 Minęło 450 lat od powstania Unii Lubelskiej, tworzącej wyjątkowe państwo w Europie: Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jest to fundamentalne wydarzenie w rozwoju państwa litewskiego. podpisany w 1569 r. traktat zmienił stosunki między Wielkim Księstwem Litewskim a Królestwem Polskim, stworzył konfederację dwóch państw, ale nie zlikwidował przejawów ich państwowości i najważniejszych atrybutów tożsamości politycznej ówczesnego społeczeństwa . To historycznie znaczące porozumienie jest żywą tradycją łączącą naród litewski i polski, niewyczerpanym źródłem debaty dla historyków i źródłem inspiracji dla artystów. Z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej Muzeum Narodowe, Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego i Muzeum Lubelskie (Polska) we współpracy ze swoimi partnerami – Instytutem Polskim i Ambasadą RP w Wilnie organizują międzynarodową wystawę, na której zaprezentowane zostanie malarstwo imponujące pod względem gabarytów, waloru artystycznego, znaczeń symbolicznych i przedstawionych postaci historycznych, obraz „Unia Lubelska” słynnego polskiego artysty Jana Matejki (Jan Matejko, 1838 r. -1893) wyróżnia się obfitością.

To historyczne płótno, namalowane w 1869 roku z okazji 300. rocznicy Unii Lubelskiej, żywo oddaje nastrój i kontekst historyczny związany ze wspomnianym wydarzeniem. Monumentalne malowidło przedstawia końcowy etap sejmu lubelskiego – przysięgę unii w sztuce renesansu Zamku Lubelskiego. Szczególną uwagę zwraca się na króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Zygimanta Augusta (1544/1548-1572), inicjatora i zwolennika unii. W malarstwie J. Mateiki akcenty historycznej samoświadomości i tożsamości zostały umiejętnie ujawnione, aktualne i znaczące do dziś.

Do II wojny światowej obraz „Unia Lubelska” przechowywany był w Muzeum Lubomirskim we Lwowie (Ukraina), w czasie wojny został przewieziony do Wiśniczy, a następnie na Dolny Śląsk (Polska). W 1945 r. dzieło przekazano do Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1957 r. znajduje się na stałe w Muzeum Lubelskim. W 2009 roku z okazji 440. rocznicy Unii Lubelskiej obraz ten, będący perełką wystawy „Unia Lubelska i jej czasy w twórczości Jana Mateiki”, był wystawiony w Muzeum Sztuki Stosowanej w Wilnie. z innymi pracami słynnego polskiego artysty. W 1999 roku kolejne monumentalne płótno J. Mateikasa „Bitwa pod Žalgiris”, wystawione w Muzeum Sztuki Stosowanej, wzbudziło duże zainteresowanie mieszkańców Wilna i gości stolicy Litwy.

Z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej międzynarodowa wystawa „Lublin – Miasto Unii Litwy i Polski” jest doskonałą okazją do przypomnienia jednego z najważniejszych miast Europy Środkowo-Wschodniej w XVI wieku. wydarzenia polityczne. Jednocześnie ukazuje historyczne więzi polityczne i kulturalne łączące Litwę z Polską oraz bliskie i wielowiekowe stosunki między tymi dwoma państwami i narodami.

Patronami wystawy są: Prezydent Sejmu Republiki Litewskiej prof. Viktoras Pranckietis, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Organizatorzy: Muzeum Narodowe, Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP w Wilnie.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *