Kolejną trasą do Auksztoty, którą bez problemu można pokonać samochodem elektrycznym, jest marka i platforma Ignitis On, która dostarcza rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych i należy do grupy Ignitis.
Geograficzny środek Europy
Pierwszym przystankiem na wyprawie w rejon Auksztoty jest geograficzny środek Europy, który znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Wilna i znajduje się w pobliżu wsi Purnuszki. Co ciekawe, różnymi metodami można określić geograficzne centrum Europy, a ponieważ nie ma jasno określonej granicy między Europą a Azją, nawet kilka obszarów można nazwać geograficznym centrum Europy.
Geograficzny środek Europy znajduje się nie tylko na Litwie, ale także na Ukrainie, Słowacji, a nawet w dwóch miejscach w Niemczech iw Polsce. Jednak geograficzne centrum położone na Litwie jest jedynym wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa. Stało się tak, ponieważ w 1989 roku Francuski Narodowy Instytut Geografii wydał oficjalny wniosek: geograficzne centrum Europy znajduje się na Litwie, we wsi Puruniszkii.
Most Asveja i ścieżka edukacyjna zamku Dubingiai
W dalszej części drogi można zatrzymać się przy pierwszym drewnianym moście nad jeziorem na Litwie, zbudowanym w 1934r. z inicjatywy prezydenta Litwy Antanasa Smetonasa. w 1995 roku most Dubingiai został ogłoszony zabytkiem techniczno-historycznym.
Kilkaset metrów od mostu znajduje się ścieżka edukacyjna Zamek Dubingiai. Na terenie zamkowym czekają na zwiedzających fragmenty pałacu Radziwiłłów z kapturami oraz teren dawnego kościoła ewangelicko-reformowanego z panteonem grobowym Radziwiłłów.
Kościół Bijutiszki
Kontynuując podróż samochodem elektrycznym i przemieszczając się z Dubingiai do Anykščiai, w miejscowości Bijutiszkis znajdziesz niezwykły kościół, a jego oryginalność jest różowa. Bijutiszki Kościół św. Anny był wielokrotnie budowany, burzony i przebudowywany. Obecny kościół został zbudowany w XX wieku. zbudowany w I poł. przez ks. Karolisa Bielinisa.
Wieża widokowa Mindūnai
Nieco ponad dwadzieścia kilometrów od kościoła Bijutiškis znajduje się 36-metrowa wieża widokowa Mindūnai, druga co do wysokości na Litwie. Wieża ta stoi na terenie Parku Regionalnego Labanor, więc widoki z jej najwyższego punktu zapierają dech w piersiach.
Ze szczytu wieży otwiera się Rezerwat Hydrograficzny Siesartis, najbardziej malowniczy rezerwat krajobrazowy Lakajai w Aukštaitia, który rozciąga się wzdłuż zagłębień białych i czarnych jezior Lakajai otoczony zalesionymi wzgórzami i charakteryzuje się unikalnymi półwyspami, wyspami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierzęta.
Park dworski Kaltanėnai
Kontynuując podróż do Anykščiai, po pokonaniu prawie połowy zaplanowanej trasy, natkniesz się na park dworski Kaltanėnai i stację ładowania „Ignitis On”. Dopóki samochód elektryczny nie zostanie w pełni naładowany, możesz spacerować po starożytnych ziemiach, na których kiedyś stał dwór Kaltanėnai.
Dwór Kaltanėnai istniał w XVI i XX wieku, obecnie zachował się tylko jeden budynek dworu – stodoła. Ten ostatni ma cechy architektury popularnej i stylu architektonicznego klasycyzmu.
Szlak pod baldachimem
Po naładowaniu samochodu elektrycznego kolejnym punktem na trasie jest Laių takas. Nawet u podnóża szlaku zwiedzających witają znane twarze – piloci Steponas Darius i Stasys Girėnas obserwujący z Kamienia Puntuk.
Cóż, znajdziesz również sam Szlak Laijo – pierwszy szlak w krajach bałtyckich i całej Europie Wschodniej, po którym można chodzić na poziomie wierzchołków drzew. Na końcu ścieżki jest 34 m. wysoka wieża widokowa, z której doskonale widać Anykščiai šilel, o której śpiewał i opisywał Antanas Baranauskas, meandry rzeki Świętoji i rzeki św. Wieże kościoła św. Szlak pod baldachimem jest szczególnie piękny latem, kiedy wszystko jest zielone, i jesienią, kiedy liście drzew mienią się na złote, czerwone i żółte kolory.
Park Labirynt
Kontynuując podróż dalej, pełen przygód Labirynt Park oddalony jest o zaledwie siedem minut. To jedyne w swoim rodzaju we wszystkich krajach nadbałtyckich wesołe miasteczko. To nie tylko mnóstwo łamigłówek nawigacyjnych, ale także zabawna rozrywka do wypróbowania z rodziną i przyjaciółmi.
Park pełen jest labiryntów, w których można sprawdzić swoją orientację i przeżyć wspaniałe emocje i nowe doświadczenia. Jedną z nietradycyjnych rozrywek jest letnie lodowisko pod gołym niebem, na którym można jeździć nawet w najgorętsze dni! Innych rozrywek nie zabraknie: atrakcji wodnych, karuzel, pokręconych, a nawet obracających się domków, a także mini zoo i innych zabaw.
Dolina Przygód Dainuva
Dla tych, którzy chcą spędzić czas jeszcze aktywniej i cieszyć się przyrodą, kolejny przystanek jest jak najbardziej odpowiedni – Dainuva Adventure Valley. W tej dolinie będziesz musiał wspinać się po drzewach, pokonywać różne trasy, a dla najodważniejszych zejść po linie przez rzekę Šventoji. Dainuva Adventure Valley oferuje również inne rozrywki – paintball, swobodny spadek z 11 m. wzrostu istnieje również możliwość wypożyczenia roweru lub hulajnogi elektrycznej i poruszania się po Anykščiusie!
Anykščiai Kościół św. Mateusza
Jadąc z Dainuva do centrum Anykščiai, podróżnych wita najwyższa góra Litwy – kościół św. Mateusza.
Na jednej z wież kościelnych znajduje się taras widokowy, z którego zwiedzający mogą podziwiać okolice Anykščiai z wysokości 33 m. rozmiar. Otóż w prawej 79 wysokiej wieży, do której prowadzi 186 metalowych schodów, zwiedzający po wejściu na szczyt znajdują się pod trzema dzwonami kościoła. Z tego parkingu znajdującego się w wieży otwiera się panorama na dolinę rzeki Šventoji, most biskupa A. Baranauskasa i zaporę.
Góra Kalita
W pobliżu znajduje się Góra Kalita, znana jako jedyna góra na Litwie z torem saneczkowym. Działa przez cały rok, latem i zimą. To jednak nie jedyna rozrywka na tej górze. Znajdziesz tu również zjazdowy tor oponowy, atrakcję wirtualnej rzeczywistości, a po całym dniu podróży możesz usiąść na kawę lub przekąskę.
Muzeum Sauruków
Cóż, po wszystkich przygodach, ostatni punkt trasy – wąska – pieszczotliwie nazywana jest kolejką wąską Aukštaitija, która została zbudowana w XX wieku. w pierwszej połowie był to główny środek transportu na Wyżynach. Ze stacji Anykščiai Siaurukas kursuje od maja do października, zgodnie z opublikowanym rozkładem lotów regularnych. Istnieje również możliwość wcześniejszej rezerwacji wycieczki prywatnej w specjalnie uzgodnionym terminie.
Paulius Mikolaitis, znany również jako Paul de Miko, objechał całą tę trasę i zamknął serię pokazów podróżniczych „Elektromobiliu aplink Lietuva”. Tym razem użył Hyundaia Ioniq 5 wypożyczonego od przyjaciół z projektu Deals on Wheels i wyłącznie zielonej sieci stacji ładowania Ignitis On na swoją przygodę. Na filmie możecie zobaczyć, jak udało mu się pokonać ostatnią trasę.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.