Litewski Narodowy Komitet Olimpijski (LTOK) wraz z czterema innymi Europejskimi Narodowymi Komitetami Olimpijskimi kontynuuje projekt podwójnej kariery sportowców, którego osią jest bezpłatna platforma szkoleniowa.
Zasady działania i zawartość platformy zostały zaprezentowane na spotkaniu partnerów, które odbyło się w Lublanie (Słowenia).
„W trakcie realizacji projektu każdy uczestniczący krajowy komitet olimpijski będzie miał osobę odpowiedzialną, która będzie miała informacje na temat badań, możliwości treningowych i będzie mogła doradzać sportowcom w tych kwestiach.
Nagrane na platformie treningi będą skierowane do młodych sportowców rozpoczynających i kończących karierę. Po ukończeniu kursu sportowcy będą mieli możliwość uzyskania certyfikatu.
Możliwość pomocy sportowcom w rozwijaniu ich umiejętności i rozwijaniu nowych zdolności jest jednym ze strategicznych celów LTOK. Regularnie zapraszamy sportowców na treningi, jednak ze względu na napięty grafik i podróże dość trudno jest znaleźć odpowiedni termin. Sportowcy będą mogli dołączyć do platformy i wziąć udział w tych kursach w dowolnym momencie, dlatego mamy nadzieję, że jak najwięcej z nich skorzysta z tej możliwości” – powiedział uczestniczący w spotkaniu Einius Petkus, dyrektor ds. sportu olimpijskiego LTOK.
Platforma zapewni sportowcom szkolenia na temat zasobów ludzkich, zdrowia psychicznego, budowania marki, komunikacji i marketingu.
Planuje się, że projekt ten zostanie zaprezentowany litewskim federacjom sportowym podczas grudniowego seminarium.
W projekcie biorą udział Narodowe Komitety Olimpijskie Polski, Turcji, Słowenii, Grecji i Litwy. Aby poznać potrzeby sportowców, przeprowadzono ankietę wśród 500 sportowców z pięciu stanów.
Ostatnia sesja podsumowująca projekt odbędzie się w Wilnie w dniach 13–15 marca.
Polski Narodowy Komitet Olimpijski, który otrzymał na ten projekt dofinansowanie z Unii Europejskiej (UE), zaprosił do współpracy swoich kolegów z Litwy, Słowenii, Turcji i Grecji.
W projekcie weźmie także udział wielu znanych olimpijczyków pracujących obecnie w Narodowych Komitetach Olimpijskich swoich krajów. Na przykład jedna z koordynatorek projektu, Luiza Złotkowska, jest byłą łyżwiarką na krótkim torze i dwukrotną medalistką olimpijską.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”