Dawca narządów przywieziony z Polski da biorcy nadzieję na życie

Zdaniem dyrektora NTB często zdarza się, że partnerzy zagraniczni nie mogą znaleźć w swoim kraju odpowiedniego biorcy, dla którego byłby odpowiedni dawca narządów.

„W takich przypadkach szanowane jest „tak” bliskich na dawstwo narządów i bezcenny dar wysyłany jest do innych krajów UE, gdzie znalazł się odpowiedni biorca. W tym roku jest już drugim dawcą narządów, który po nie znalezieniu odpowiednich biorców w Polsce , dociera do litewskich biorców. Dziękuję moim polskim kolegom z centrum organizacji i koordynacji przeszczepów „Poltransplant” za współpracę przy koordynowaniu procesu, a lekarzom za pomoc w eksplantacji narządu i przekazaniu go koordynatorom NTB. Szczere kondolencje i wyrazy współczucia. dzięki bliskim zmarłego dawcy Nie ma nic szlachetniejszego niż ratowanie życia ciężko chorych po stracie bliskiej osoby.

Samolot L-410 Wojskowych Sił Powietrznych (KOP) Litewskich Sił Zbrojnych.

Każda minuta jest cenna w procesie dawstwa i przeszczepiania

Podczas gdy na Litwie czekają setki dawców narządów, NTB szuka ich również na zagranicznej międzynarodowej platformie wymiany narządów dawców FOEDUS, na której znajdują się oferty i zapytania dotyczące dawców narządów.

„Jeśli narząd spełnia ustalone kryteria i jest odpowiedni dla biorcy oczekującego na Litwie, jedyną realną możliwością sprowadzenia go z powrotem na Litwę jest transport lotniczy” – mówi A. Būziuvienė, dyrektor NTB.

W procesie dawstwa i przeszczepiania każda minuta jest cenna: narządy dawcy mają bardzo ograniczony czas na przeszczepienie czekającym biorcom. Jeśli zajdzie potrzeba jak najszybszego pokonania dystansu, litewskie siły powietrzne (KOP) lub Państwowa Służba Graniczna (VSAT) chętnie pomogą lekarzom transplantacyjnym. Loty zapewniają nie tylko szybsze, ale i bezpieczniejsze pobranie narządu.

Przeszczepianie narządów / zdjęcie NTB.

NTB w zeszłym roku odnowiło umowę o współpracy z KOP, zgodnie z którą poszerzono geografię lotów. Od 2023 roku KOP będzie mogła pomóc w wysyłaniu narządów dawców nie tylko z Łotwy, ale także z innych krajów europejskich. Wśród nich: Polska, Niemcy i Czechy.

Tylko w zeszłym roku, dzięki międzynarodowej wymianie dawców narządów, 7 biorców otrzymało nadzieję na życie i powrót do zdrowia na Litwie. Z Łotwy przywieziono 3 nerki i 3 wątroby dawców. Przyjechała para nerek z Polski. W tym roku w ramach wymiany narządów dawców otrzymano z Polski 2 narządy dawców.

Obecnie na przeszczep narządów i tkanek oczekuje ponad 300 osób: 94 – nerki, 24 – serce, 3 – płuca, 4 – zespół serce-płuco, 3 – zespół trzustka-nerka, 29 – wątroba, 154 – przeszczepy wątroby. rogówka. Wśród nich – 6 dzieci.

Informacje BNT

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *