W piątek Poczta Litewska wydała znaczek projektu Laury Aleknavičiūtė „Lietuvos kurortai. Druskininkai”. Nominał znaczka pocztowego wynosi 1,20 EUR, nakład 17 000 monet. Wysyłka odbywała się na poczcie w Druskiennikach przy ul. MKČiurlionio 111.
To już drugi znaczek poświęcony litewskim kurortom. Pierwsza ukazała się w 2021r. marca i poświęcona Połądze, znanej jako letnia stolica Litwy.
Druskienniki to najstarsze i największe całoroczne uzdrowisko, kurort błotny i klimatoterapia na Litwie. Oficjalna data powstania Druskiennik jako uzdrowiska to rok 1794. Wtedy to wielki książę litewski i król polski Stanisław August Poniatowski dekretem nadał Druskiennikom status uzdrowiska.
Lecznicze właściwości wód mineralnych w Druskiennikach zostały zbadane i potwierdzone naukowo w XIX wieku. w pierwszej połowie. Niedługo potem w mieście powstają pierwsze przychodnie, powstają korty tenisowe i kręgielnie. Warto również zauważyć, że jeden z pierwszych salonów fotograficznych został otwarty w Druskiennikach na terenie dzisiejszej Litwy.
Na początku XX wieku Druskienniki stały się ulubionym miejscem wypoczynku szlachty i artystów, gdzie odbywały się przedstawienia, koncerty i zabawy taneczne.
Po dwóch wojnach światowych, podczas okupacji sowieckiej, w Druskiennikach powstały różne sanatoria przystosowane do masowej turystyki. Szacuje się, że w tym czasie do Druskiennik na wypoczynek i leczenie przybyło około 100 tysięcy osób. osób rocznie.
Prawdziwe odrodzenie Druskiennik rozpoczęło się w XXI wieku. najpierw, gdy zaczęto remontować infrastrukturę miasta i pojawiły się liczne miejsca rekreacji i rozrywki – począwszy od wyremontowanych hoteli i sanatoriów, skończywszy na restauracjach, wodnym parku rozrywki, kompleksie zimowych rozrywek itp. Obecnie Druskienniki odwiedza rocznie około 350 000 osób. turyści.
Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale niegrzeczne komentarze będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy wulgarnych, wulgarnych, nie na temat, podpisanych cudzym nazwiskiem, sprzecznych z prawem, propagujących spam lub nawołujących do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie jak wróbel zamienić się w byka o wadze tony – udostępnimy Twoje dane na żądanie służb specjalnych Litwy.
Polecane pozycje
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.