Komin VE-3 wileńskiej elektrociepłowni. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw apelują do rządu o dopilnowanie, aby wszystkie litewskie moce wytwórcze energii elektrycznej, w tym niezwykle drogi gaz, były zużywane przez litewskie elektrownie Elektrnoi, produkujące prąd.
Te źródła energii, które są dziś na Litwie, na przykład Elektrn elektrin, (patrz BNS), aby mogły działać z pełną mocą. Nasi eksperci uważają, że ceny unikalnego zasobu elektrycznego będą musiały się ustabilizować. Naszym pragnieniem jest wykorzystanie wszystkich istniejących zasobów energetycznych – powiedziała dziennikarzom Dalia Matukien, przewodnicząca litewskiej Rady Małych i Średnich Przedsiębiorstw po posiedzeniu zarządu Litewskiej Rady Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Litwini mają już prąd, odnawialne źródła, wszystkie straty, finanse i wszystko inne musi być zrealizowane, żeby można było ustabilizować energetykę – przekonuje przewodniczący litewskiej Rady Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
W tamtym czasie Ignitis Group powiedział BNS, że litewska spółka elektryczna wytwarza energię tylko wtedy, gdy można ją pozyskać po konkurencyjnych cenach.
Zdaniem D. Matukiensa w niektórych łańcuchach dostaw energii należy wyeliminować pośredników, a za przykładem Polski powinna pójść Litwa, obniżając ceny energii elektrycznej.
Energia elektryczna jest w praktyce trzykrotnie tańsza w Polsce. To jest pytanie, na które musimy odpowiedzieć. To to samo piwo, te same warunki, jeśli nie możesz użyć tego, co masz – mówi przedstawiciel firmy.
Według niej małym i średnim przedsiębiorstwom również brakuje przejrzystego uzasadnienia cen energii.
Musi być bardzo przejrzysta informacja o tym, jak ukształtowała się cena energii, jak się kształtuje i pokazać, jaka była cena, jaka jest nowa cena, a także pełna przejrzystość, jak powstaje cena – powiedział D. Matukien.
Według niej zostaną przesłane pozdrowienia dla instytucji państwowych, a prezydent będzie miał możliwość inicjowania spotkań międzyinstytucjonalnych.
Silos do zmiany obliczania MMA
Również przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw starają się zmienić formułę obliczania płacy minimalnej poprzez obniżenie wskaźnika zatrudnienia. Ponadto proponuje się obliczanie średniej płacy za pracę (VDU) na podstawie danych z Sodry, a nie z Departamentu Statystyki.
Pierwszą sugestią było wprowadzenie do warsztatu wzoru obliczeniowego, ponieważ pozostaje on daleko w tyle za formułą momentu obrotowego. Na podstawie danych dostępnych nie z Departamentu Statystyki, ale od Sodry i ustalenia, jaka jest realna średnia pensja w naszym kraju, na podstawie danych, które otrzymuje Sodra, a nie na podstawie danych, które ktoś podaje do Departamentu statystyki w jakikolwiek sposób, mówi D. Matukien.
Mówi, że opowiada się za tym, aby w przyszłym roku nie zwiększać minimalnej miesięcznej płacy, ale ograniczać się do wzrostu dochodu niepodlegającego opodatkowaniu (NPD).
Jeśli to ja podejmowałem decyzję, to powiedziałem dzisiaj, żeby w ogóle nie przesuwać płacy minimalnej, nie robić żadnych podwyżek, a tylko podnieść kwotę dochodu niepodlegającego opodatkowaniu – powiedział D. Matukian.
Jeśli nie podwyższymy płacy minimalnej, to nie przesuwamy jej przez rok, bo sytuacja jest ekstremalna, zwiększamy kwotę dochodu zwolnionego z podatku, więc ci z nas, którzy najmniej pracują (…) mają płacić mniej za rosnące ceny energii, a może nawet kupić coś do jedzenia – dodała.
Pod koniec sierpnia minister gospodarki i innowacji Aurin Armonait powiedział, że opłata MMA może wzrosnąć z 70 euro do 800 euro, a NPD z 200 euro do 740 euro. Minister finansów Gintar Skaist stwierdził wówczas, że taka propozycja nie jest zrównoważona finansowo. Według niej MMA i NPD powinny rosnąć w podobnym tempie.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”