Dainius Kreivys, Minister Energii. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Po całkowitym odcięciu przez rosyjski koncern gazowy Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii, minister energetyki Dainius Kreivys powiedział, że Polska pozostaje wystarczająco bezpieczna na wypadek niedoboru gazu.
Wygląda na to, że Polska (odcięcie dostaw gazu SNB) prawdopodobnie nie zaszkodzi z powodu kilku podejść. Do tej pory Polska w wystarczającym stopniu zapełniła znajdujące się w jej dyspozycji magazyny. Polska ma terminal, zużycie jest obecnie niskie, aw październiku zostanie otwarty gazociąg z norweskim Baltic Pipe, który będzie importował większość potrzebnego gazu z Norwegii – powiedział w środę dziennikarzom Kreivys.
Svinouiscs to jedyny w Polsce terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) o maksymalnej rocznej przepustowości 5 mld euro. Metry sześcienne
Według ministra systemy dostaw gazu działają stabilnie w Polsce i Bułgarii.
Do tej pory nie ma szczególnej sytuacji ani w Bułgarii, ani w Polsce. Nie uruchamia się sytuacja awaryjna, która może być konieczna do ograniczenia dostaw gazu do odbiorców w przyszłości. System działa stabilnie – wskazał Minister Energii.
D. Kreivys uważa, że cena gazu może w przyszłości nieznacznie wzrosnąć, jeśli kraje europejskie odmówią dostaw Gazpromu i wzrośnie konkurencja o LNG.
W przyszłości należy się spodziewać, że coraz więcej krajów zrezygnuje z konkurencji o skroplony gaz ziemny, a cena gazu może nieznacznie wzrosnąć – powiedział minister.
D. Kreivys powiedział, że nie sądzi, aby po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski zaistniała potrzeba zmiany zużycia gazu na Litwie.
Według ministra Litwa udzieli Polsce pomocy w dostawach gazu, w zależności od sytuacji na Łotwie iw Estonii.
Jeśli stwierdzimy, że na Łotwie iw Estonii nie ma trudnej sytuacji, prawdopodobnie pomożemy także Polsce. a z solidarnościowego punktu widzenia, jeśli Polska potrzebuje gazu, to będzie Polska – mówi Kreivys.
1 maja zostanie oddany do użytku nowy główny gazociąg między Litwą a Polską (GIPL). Ponadto polski koncern naftowo-gazowy PGNiG dostarczy w maju pierwszy ładunek przez terminal LNG w Kłajdzie, który nowym gazociągiem dotrze do Polski.
Minister energetyki przypomniał też, że obecnie przygotowywana jest ustawa, która ma uniemożliwić jakikolwiek zakup gazu z Rosji na Litwie.
Według Kreivisa wszystkie kraje Unii Europejskiej są zdeterminowane, aby zrezygnować z rosyjskich surowców energetycznych, ale głównym pytaniem jest, kiedy to nastąpi.
Widzimy tylko jedną bardzo dobrą rzecz. Coraz częściej panuje nastrój porzucania rosyjskich zasobów energetycznych. Główne pytanie brzmi: kiedy. Niektóre kraje są śmielsze i szybsze, inne luźniejsze i chcą być bardziej asertywne – powiedział minister.
Zmiany będą prawdopodobnie trwałe, w zależności od nacisków międzynarodowych i nacisków społecznych.
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Motyw branżowy
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”