Litwa popiera apel Czech do Komisji Europejskiej (KE) w sprawie braku leków. Minister zdrowia mówi, że małe kraje z małymi rynkami borykają się z problemem niedoborów leków bardziej niż kraje duże. Przede wszystkim brakuje antybiotyków na Litwie, a także w Czechach i kilku innych krajach. Jakich rozwiązań oczekuje się na szczeblu europejskim, rozmowa z Anželiką Oraitą, dyrektorem Departamentu Polityki Farmaceutycznej Ministerstwa Zdrowia (SAM).
– Jak szybko KE mogłaby rozwiązać problem niedoborów leków w małych krajach?
– Problem został rozwiązany. w 2020 roku przyjęto strategię farmaceutyczną, która przewidywała cztery filary. Jeden z tych czterech filarów poświęcony jest niedoborom narkotyków. Jesteśmy reprezentowani przez Krajową Służbę Kontroli Narkotyków dla już utworzonych grup roboczych i grup medycznych. Następuje wymiana informacji i podejmowane są próby ustalenia listy podstawowych leków, które mogą wymagać gromadzenia w UE. Mówimy o środkach, które zachęciłyby producentów leków do powrotu z krajów trzecich i produkowania większej ilości leków w Europie. Wśród środków legislacyjnych KE powinna w przyszłym tygodniu przedstawić propozycję rewizji prawa europejskiego. W dokumencie tym KE wskazuje, że oczekiwania małych i dużych krajów dotyczące niedoborów leków zostaną spełnione. Wszyscy czekamy na 29 marca. i zobaczymy, co zaproponuje KE, jakie środki. Gdy wniosek trafi do Rady Europy, przedstawicieli Litwy i SAM, krajowe służby kontroli leków będą aktywnie uczestniczyć w rozpatrywaniu wniosku i przedstawianiu stanowiska Litwy.
Pełny raport LNK znajduje się w filmie:
– Skąd dotychczasowe decyzje, w 2020 r. strategia lekowa nie jest skuteczna?
– Brak leków jako zjawisko było w przeszłości, jest i będzie w przyszłości. Staje się problemem, gdy pacjenci odczuwają go fundamentalnie. W tym roku szczególnie zauważalny jest brak antybiotyków. Szukasz okazji do wykorzystania. Kraje członkowskie współpracują ze sobą na poziomie europejskim, co pomogło nam pozyskać niezbędne leki z Polski. We współpracy z KE znaleziono w Indiach producenta, który pomógł w imporcie leków ratunkowych. KE proponuje państwom członkowskim środki, które mogłyby zostać przetransponowane do prawa krajowego. Od kilku lat zezwalamy na import leków w zagranicznych opakowaniach na Litwę. Przygotowano procedurę dla leków markowych. Mamy środki, które pozwalają nam teraz importować brakujące leki.
– Czy ten problem może się powtórzyć w następnym sezonie chorobowym?
– Słyszymy takie obawy. Postaramy się przygotować. Od teraz resort planuje w najbliższym czasie nowelizację przepisów regulujących kontynuację leków refundowanych, aby móc wcześniej identyfikować zagrożenia, ewentualne braki i móc się do nich przygotować. Przedwczoraj rząd przyjął zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który odpowiada również na część pytań związanych z niedoborem leków. Projekt wkrótce trafi do Sejmu i dyskusje będą kontynuowane.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”