Czy polski scenariusz jest możliwy na Litwie?

Prezydent Gitanas Nausėda zwołał konferencję prasową po wydarzeniach na polskiej granicy, na której zapewnił, że prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów podobnych do tych, które miały miejsce w Polsce, jest na Litwie wyjątkowo niskie – informuje LNK.

„Niewątpliwie jest to robione świadomie i celowo, w związku z czym takie incydenty losowe, ewentualne odchylenia pocisków od trajektorii, mogą wystąpić również w przyszłości. W związku z tym spotkanie ambasadorów NATO, które odbędzie się dzisiaj (wczoraj – post) powinien przede wszystkim bardzo jasno ocenić sytuację, dać bardzo jasną reakcję na to, co się stało i jak najszybciej podjąć decyzje dotyczące przyszłości. Rozmawiałem z Prezydentem RP. Przede wszystkim wyraziłem Pełna solidarność Litwy z naszym najbliższym sojusznikiem, inni członkowie NATO zrobili to samo „Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób, jeśli zostanie to poproszone. Prezydent RP poinformował mnie o tym, co wydarzyło się wczoraj wieczorem, o swoich rozmowach z przywódcami innych krajów. Powiedział, że Polska zwróci się o aktywację Artykułu 4 NATO. Nie ma na to zgody Litwa będzie wspierać to stanowisko i aktywnie uczestniczyć w dyskusji, mówiąc o rozmieszczeniu systemów obrony powietrznej przede wszystkim na polskiej granicy z Ukrainą” – powiedział G. Nausėda.

Niewątpliwie dzieje się to celowo i celowo, dlatego też takie zdarzenia losowe, ewentualne odchylenia pocisków od trajektorii mogą wystąpić również w przyszłości.

Prezydent podkreślił, że NATO zostanie poproszone o zbadanie wschodniej flanki.

„Patrzymy dalej – na całą wschodnią flankę NATO. Przypominam, że na szczycie w Madrycie, który odbył się kilka miesięcy temu, jednym z elementów tekstu konkluzji był system obrony powietrznej na wschodniej stronie NATO flankę. Myślę, że to wydarzenie, którego właśnie doświadczyliśmy, z całym jego znaczeniem, zmusza nas do zastanowienia się, w jaki sposób w jak najkrótszym czasie zrealizować tę zasadę, którą ustaliliśmy w deklaracji. Samej deklaracji nie da się obronić. Deklaracje można obronić tylko w ten sposób, gdy postanowienia zostaną wdrożone.W związku z tym mam ogromną nadzieję, że do przyszłorocznego szczytu NATO w Wilnie będziemy w stanie wykazać postęp w tej dziedzinie, ponieważ sytuacja i ostatnie wydarzenia jednoznacznie potwierdzają że po pierwsze była to słuszna decyzja, a po drugie, że ta decyzja musi być jak najszybciej wcielona w życie. wykluczyli, że jeśli Rosja będzie nadal podążać tą drogą, mogą wystąpić inne incydenty, takie jak ten, który mieliśmy w Polsce. Nie chcę straszyć, ale przede wszystkim jest to zagrożenie ze strony samej Rosji, na które musimy odpowiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” – powiedział G. Nausėda.

Pełny raport LNK znajduje się w filmie:


Gdy reporter pytał, czy zapadły decyzje dotyczące działań armii litewskiej, poziomu gotowości lub decyzji na poziomie krajowym, G. Nausėda zauważył, że odpowiednie działania w zakresie ochrony infrastruktury zostały już podjęte do dziś i dalsze działania nie zostanie w tym czasie podjęta.

„Środki bezpieczeństwa militarnego i infrastruktury krytycznej zostały podjęte i są adekwatne do sytuacji, nie podjęto żadnych nowych specjalnych środków, które byłyby wycelowane w poziom infrastruktury krytycznej lub nasze zagrożenie militarne, ponieważ sytuacja jest dość dobrze opanowana”. Jednak z pewnością zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby podejmować decyzje na szczeblu NATO i zwracać większą uwagę na wschodnią flankę NATO i jej ogólne bezpieczeństwo na tle nowych problemów. Jest to niezwykle ważne. Niebo NATO musi być w 100% chronione” – powiedział.

Mówiąc o tym, czy takie incydenty mogą się zdarzyć na Litwie, prezydent podkreślił, że prawdopodobieństwo jest bardzo małe, ale należy zauważyć, że w wojnie uczestniczy nie tylko Rosja, ale także jej wspólniczka – Białoruś.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *