Inna bardzo ważna usługa – poczta elektroniczna – również nie jest obsługiwana przez protokół IPv6. Tylko 11,45%. domeny .lt drugiego poziomu mają pocztę e-mail obsługującą protokół IPv6. serwer pocztowy (istnieje rekord DNS typu MX).
„Obecnie posiadanie strony internetowej lub serwerów pocztowych dostępnych tylko przez IPv6 jest nawet zbyt odważne: jest prawdopodobne, że bardzo wiele osób nie będzie mogło połączyć się z taką witryną ani w ogóle wysyłać wiadomości e-mail. przez oba protokoły są zatem w tej chwili niezbędne serwery pocztowe.
Ci, którzy używają tylko adresów IPv6, są często zmuszeni do korzystania z NAT64 i podobnych rozwiązań, aby dotrzeć do serwerów, które nie używają adresów IPv6.
Pomysł polegał na tym, że te technologie będą przeznaczone na okres przejściowy, ale ten okres przejściowy ciągnął się w nieskończoność. Piętnaście lat temu mówiono, że wszyscy przejdą na IPv6. Nie widzę teraz żadnego przyspieszenia w korzystaniu z IPv6. Ci, którzy go wdrożyli, używają go, ale nie jest tak, że możemy już zniszczyć IPv4” – podsumowuje T. Simonaitis, kierownik działu administracji technicznej centrum usług internetowych KTU DOMREG
Adresy IPv4 są wystarczające dla Litwy
Według Centrum Koordynacji Sieci RIPE litewscy dostawcy usług internetowych (lokalne rejestry internetowe) zarządzają 2,6 milionami adresów IPv4. Na jednego mieszkańca Litwy przypada prawie jeden adres IPv4. Statystyki dotyczące adresów IPv4 per capita na Łotwie iw Estonii są bardzo podobne.
Pod względem wykorzystania IPv6, według danych RIPE, Litwa wyprzedza swoich najbliższych sąsiadów – Łotwę i Polskę. Litwa ma około 28%. sieci opublikowanych z wykorzystaniem protokołu IPv6, Łotwa – 20%, Polska – 16%. Niemcy przodują w regionie Morza Bałtyckiego, gdzie aż 57% sieci jest reklamowanych z wykorzystaniem protokołu IPv6. Szwecja ma 52%, Finlandia – 46%, Dania – 42%, Estonia – 40%. sieci dostępne przez IPv6.
Oceń ten artykuł
Aby Cię udoskonalić, dajemy Ci możliwość oceny treści LOGIN.LT, którą czytasz.
(1 osoba oceniane)
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”