Spuścizna XIX-wiecznego fotografa, kadr z filmu.
Filmy dokumentalne stworzone przez czterech litewskich podróżników, poświęcone upamiętnieniu zbliżającej się 700-lecia stolicy, ukażą różne momenty historyczne i osobowości Wilna, które współtworzyły współczesne oblicze miasta.
2023 25 stycznia minie 700 lat od narodzin wielkiego księcia litewskiego Giedymina w 1323 roku po łacinie. Na Litwę zapraszani są rzemieślnicy i duchowni z całego świata, zwłaszcza z Lubeki, Tralsundu, Bremy, Magdeburga i Kolonii.
Według ?Ingi Romanovskiens, dyrektor agencji turystyki i rozwoju Wilna Go Vilnius, która nadzoruje program obchodów 700-lecia Wilna, w trwającym programie filmowym o stolicy zostanie zapisane to, co chcemy zostawić na przyszłość.
Wilno Poker
Powieść Riarda Gavela (1950-2002), Vilniaus pokeris pênyk, została opublikowana w 1989 roku, kiedy Litwa była jeszcze częścią Związku Radzieckiego. Powieść odważnie i otwarcie eksplorowała bolesne kwestie litewskiej historii i umysłów Litwinów, autentyczne wydarzenia mieszają się z niedowierzaniem, w niektórych miejscach opowieść zamienia się w kompletną fantasmagorię, podyktowaną burzliwą psychiką bohatera. Autor tak wyrafinowany przedstawił Wilno jako świat, Wilno pojawia się w powieści jako miasto duchów, miasto marzeń.
W filmie Donata Ulvydasa wileński poker również staje się człowiekiem miasta. Krijai przenosi akcję do współczesności, więc film przeplata się międzywojenną, powojenną, sowiecką i iu? dzień? Wilno z jego zaletami i wadami.
Przy okazji odbędzie się koncert awangardowej piosenki diaz stworzonej do filmu Vilnius Poker, a jej słuchacze będą mogli wziąć udział w filmie, koncert będzie filmowany. Osoby, które chcą uzyskać dostęp do ekranów (a dokładniej do zdjęć z filmu), zapraszamy do śledzenia informacji www.700vilnius.lt.
Raz w Wilnie
Już niedługo, na początku października, w Wilnie uruchomiona zostanie platforma kinowa Kart, gdzie mieszkańcy Wilna i goście miasta zaproszeni są do podzielenia się swoimi uchwyconymi chwilami w stolicy. W najbliższych latach będzie można stworzyć unikalny osobisty film krótkometrażowy o Wilnie z materiałów zebranych podczas projektu w aplikacji mobilnej i wziąć udział w wyborach na najlepszy film, a w 2023r. na zakończenie pełnometrażowy metra Raz w mieście o nazwie Wilno zostanie zaprezentowane, które zostanie wyreżyserowane przez pięciu zawodowych podróżników.
Ogłoszono, że do filmu zostanie wybranych 700 zdjęć z materiałów dostarczonych nam w trakcie projektu, podkreśli on proste i wspaniałe detale, które ukazują rzeczy i cenione wizje każdego z naszych podmiastów. Film będzie dostępny w kinach, a później na ogólnodostępnej platformie internetowej.
Dziedzictwo XIX-wiecznego fotografa
Teletraveller, Mindaugas Mekauskas, który sam interesuje się dawnymi technologiami fotografii, w kinie XIX wieku. spuścizna fotografa eksploruje najważniejsze sceny XIX wieku Życie wileńskiego kronikarza, fotografa Juzefa echaviausa (Jzef Czechowicz, 1818-1888)
J. echaviius przybył do Wilna wiosną 1865 roku. Kilka lat później otrzymał zgodę generalnego gubernatora na założenie pracowni i fotografowanie nie tylko w Wilnie, ale także na całym obszarze północno-zachodnim, fotografując obiekty przemysłowe i przemysłowe. przedmioty.
w 1868 r. po uzyskaniu zgody rady miejskiej J. echaviius wybudował drewniany dom na wydzierżawionej działce ogrodu botanicznego i założył tam pracownię fotograficzną. Był jedynym fotografem tamtego okresu, który fotografował ulice, pejzaże i okolice Wilna, a kiedy myślisz o robieniu zdjęć prawie wyłącznie dla niego, to już wiesz, jak wtedy wyglądało to miasto.
Narracja oparta na archiwalnych zdjęciach, zrekonstruowanej grafice komputerowej i dramatycznych przerywnikach przybliży Cię do okna fotografii, myląc z XIX wiekiem. procesów fotograficznych, określa historię fotografii litewskiej w kontekście globalnym.
Aktor Rimantas Bagdzeviius zagrał rolę aktora Rimantasa Bagdzeviiusa w filmie J. Echavii Dziedzictwo XIX-wiecznego fotografa.
Premiera filmu odbyła się we wrześniu na Litwie i została zaprezentowana Polakom w sali Domu Historii w Varuvas. W niedalekiej przyszłości będzie wyświetlany w litewskich kinach.
700 lat Wilna Podróże w czasie z prof. A.Bumblauskas
Siedem części rekonstrukcyjnego filmu dokumentalnego 700 Vilnius Met. Podróże w czasie z prof. A. Bumblauskus, jego podróżnik Andrius Lygnugaris, wraz ze słynnym historykiem Alfredem Bumblauskusem, profesorem, jest narratorem filmu i współautorem scenariusza, a także aktorem: działał sam w rekonstytucji sceny.
Każda część filmu jest dedykowana każdemu studentowi w Wilnie.
To świetny pomysł, aby przejść przez 700 lat historii Wilna i spróbować ją poznać. Zawsze fantastycznie jest pracować z profesorem A. Bumblauskasem, który jak przewodnik prowadzi cały zespół, a pomysł, który przyszło nam podróżować po świecie historii z dziećmi, otwiera wiele możliwości podróżowania do tworzenia atrakcyjnych wizualizacji. Jestem pewien, że film spodoba się tym, którzy kochają historię, jak ich pięć saun, i tym, którzy są nią mniej zainteresowani – mówi reżyser filmu.
Film powinien być emitowany w telewizji i rozpowszechniany w szkołach.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”