Cud cen granicznych: Litwini szturmują polskie sklepy i opuszczają miliony | Biznes

W Polsce taniej niż na Litwie

Ceny produktów po polskiej stronie są znacznie (nawet o 40-50%) niższe niż na samej Litwie. Tańsze są nie tylko towary z tych samych kategorii, ale także identyczne produkty wytwarzane przez litewskie firmy. Beata Czaplińska, dyrektor Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej, w rozmowie z Business Insider Polska zwróciła uwagę, że każdą kategorię produktową należy oceniać osobno. Zaznacza też, że każdy producent określa własną politykę eksportową, ale Litwinów do zakupów w Polsce skłania kilka czynników.

„Jednak komentując ogólne tendencje cenowe produktów litewskich w Polsce i innych krajach, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że na Litwie VAT na produkty spożywcze wynosi 21 proc., aw Polsce 5 proc. (czyli 0 proc.). Dlatego cena produktów w kraju nad Wisłą jest automatycznie o 16-21% niższa.Dodatkowo polskie sieci handlowe kupują hurtowo produkty od litewskich producentów i jak wiemy cena hurtowa jest zwykle dużo bardziej atrakcyjna. To z kolei oznacza, że ​​przy sprzedaży towaru nawet z marżą do polskich sieci handlowych cena półkowa jest dużo korzystniejsza – mówi.

B. Czaplińska twierdzi też, że na Litwie prawie zniknęły małe rodzinne sklepy spożywcze, więc kilka sieci handlowych, które opanowały Litwę, dyktuje konsumentom ceny.

Według niej litewski konsument jest skazany na kupowanie po takich cenach, bo w zasadzie nie ma alternatywy.

Litwini robią zakupy w Polsce

B. Czaplińska zauważa, że ​​Litwini robią zakupy w Polsce od wielu lat, a dziś już nikogo to nie dziwi. Rozmówca zwraca uwagę, że z przeprowadzonych rozmów można wywnioskować, że każdy Litwin, który ma firmę cateringową, kawiarnię czy restaurację, robi zakupy tylko w Polsce.

„Ten trend utrzymuje się co najmniej od 2015 r., kiedy to na Litwie wprowadzono euro, a ostatnio waluta dodatkowo utrzymała swoją wartość. hurtownicy, sklepy mięsne, kantory z najlepszym kursem itp. adresy W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego rocznie Litwini, którzy przyjechali do Polski na jeden dzień (bez noclegu) wydali prawie 20 mln euro. , aw zeszłym roku – 61 mln euro – wylicza.

Z wyliczeń Polskiej i Litewskiej Izby Gospodarczej wynika, że ​​Litwini wydali w Polsce najwięcej bezpośrednio po wprowadzeniu euro – w 2015 roku. W tym czasie jednodniowi klienci w Polsce wydali w ciągu roku 82 mln euro. euro.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *