Choć energetyka wiatrowa poprawiła swoje rekordy, to prąd w ciągu tygodnia podrożał o 5 proc.

Zdjęcie autorstwa Shutterstocka.

Zmieniające się warunki pogodowe w zeszłym tygodniu zmniejszyły produkcję energii słonecznej, ale farmy wiatrowe działały z rekordową mocą 784 MW we wtorek. w fabryce, po długich pracach remontowych, produkcja zostaje zwiększona o energię jądrową.

W dniach lipca 1723 r. średnia hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej North Pool wzrosła o 5% w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 87 EUR/MWh do 92 EUR/MWh bez przesyłu i innych kosztów – informuje operator litewskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej Litgrid.

Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena spadła o 2%, z 82 Eur/MWh do 81 Eur/MWh.

Niezwykle silny wiatr na początku tygodnia pobił rekord generacji wiatrowej we wtorek o godzinie 15:00. pracuje z mocą 784 MW. rozwijana energetyka wiatrowa, łącznie z elektrowniami w fazie próbnej, wynosi obecnie 1117 MW. Duża produkcja energii wiatrowej w ostatnich tygodniach sprawiła, że ​​skandynawskie obszary biznesowe są najtańsze w Europie, mimo remontu reaktora jądrowego, cytowany w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Według niego, bloki jądrowe Ringhals 3 i Forsmark 3, które mają łączną moc około 2,2 GW, zaczęły działać dopiero w drugiej połowie ubiegłego tygodnia, gdy generacja wiatrowa osłabła. W rezultacie cena energii elektrycznej w strefie 4 wyniosła zaledwie 22 EUR/MWh, a Litwa mogła nadal importować tani prąd do Skandynawii przez połączenie NordBalt.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w ubiegłym tygodniu o 3% i osiągnęło poziom 194 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 46% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.

Na Litwie w ubiegłym tygodniu najwięcej energii elektrycznej generował wiatr, którego produkcja wzrosła o 50 proc. z 23 GWh do 35 GWh. Produkcja energii przez Illumina pozostała taka sama jak w zeszłym tygodniu, dodając około 20 GWh. W rezultacie produkcja energii słonecznej spadła o 25%, z 28 GWh do 21 GWh. Również 13% produkcja majonezu i hydroelektrowni od 11 GWh do 9 GWh.

W ciągu tygodnia energia wiatrowa wytwarzała 39% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia słoneczna 24%, energia cieplna 23%, energia wodna 10%, a inne rodzaje energii 4%.

Według relacji import/eksport (słodki), 56% zapotrzebowania ropy naftowej na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem łączna wielkość importu pozostała prawie taka sama i wyniosła około 150 GWh. Rozróżniając import ropy, 78% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 16% na Łotwę, a pozostałe 6% było importowane przez granicę z Polską.

Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę wzrósł o 34%, z 26 GWh do 35 GWh. 88% eksportu na Litwę kierowano do Polski za pośrednictwem LitPol Link, a pozostałe 12% na Łotwę.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *