Centra handlowe będą otwarte krócej
Wileńskie centrum handlowo-rozrywkowe „Akropolis” już zapowiedziało, że od poniedziałku 5 września godziny otwarcia sklepów zostaną skrócone – będą otwarte krócej, od 10:00 do 21:00.
„Decyzja ta była motywowana gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej oraz naszą chęcią optymalizacji wykorzystania zasobów energetycznych. Otrzymaliśmy również prośby od najemców o skrócenie czasu pracy. Będziemy nadal poszukiwać rozwiązań, które pozwolą na bardziej efektywne zużycie energii w Akropolis, – powiedział w komunikacie prasowym Dominykas Mertinas, szef działu marketingu i komunikacji Grupy Akropolis.
Godziny otwarcia punktów handlowo-usługowych w Kłajpedzie i Szawlach „Akropolis” nie ulegają zmianie.
Oz poszedł za podobnym przykładem. Od 5 września 2022 r. centrum handlowo-rozrywkowe będzie czynne o godzinę krócej, czyli od godz. do 21:00 każdego dnia tygodnia. Zmiana ta dotyczyć będzie również podświetlanych szyldów reklamowych – będą one świecić od godziny 8:00. do 22:00
„Biorąc pod uwagę obecną sytuację elektryczną, musimy podjąć odpowiednie decyzje biznesowe. Mamy nadzieję, że ta zmiana nie będzie miała znaczącego wpływu na odwiedzających centrum, a ta decyzja pozwoli nam zaoszczędzić nawet około 10% energii elektrycznej miesięcznie” – powiedziała Ina Augulienė, zarządca centrum handlowo-rozrywkowego „Ozas”.
Skróceniu ulegają również godziny pracy w centrum handlowym „CUP” – od 1 września br. sklepy są otwarte od 10:00 do 21:00
Iveta Ardava, dyrektor generalny BH Europa, powiedziała, że koszty energii elektrycznej stanowią około połowy całkowitych kosztów centrum handlowego Europa. „W porównaniu do 2021 r. w sierpniu cena energii elektrycznej wzrosła ponad 5-krotnie w porównaniu do 2020 r. Sierpień. – nawet 11 razy”, – 15 minut I.Ardava skomentował sytuację.
Według niej w czasie pandemii dokonano przeglądu godzin pracy centrum handlowego „Europa”. Skrócone godziny pracy zostaną utrzymane i mogą zostać zmienione w razie potrzeby. Sklepy „Europa” czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00, w niedzielę w godzinach 10:00-19:00.
A „Panorama”, dążąc do efektywnego zarządzania kosztami, skrócił czas pracy jeszcze w 2021 roku. 24 maja Sklepy w galerii otwarte są również w godzinach 10:00-21:00.
Jak 15 minut zapewniła Indrė Januševičiūtė, kierownik kowieńskiego centrum handlowego „Molas”, nie ma planów skracania godzin otwarcia sklepów, ponieważ są one już krótsze niż w innych centrach handlowych. Sklepy są otwarte od poniedziałku do piątku od 10:00. 20:00, VII od 10:00 do 19:00
Łańcuchy dostaw: niektórzy niezdecydowani, inni nie chcą skracać godzin pracy
A większość sieci handlowych twierdzi, że nie planuje skracać godzin pracy i oszczędzać energii w inny sposób, od żarówek LED po oświetlenie typu off-light.
Lina Skersytė, przedstawicielka ds. public relations „Lidl Lietuva” 15 minut mówi, że sklepy szukają sposobów na optymalizację zużycia energii, ale godziny pracy nie zostaną skrócone. Tą logiką kieruje się również sieć handlowa „IKI” – godziny pracy sklepów również nie ulegają skróceniu.
Przedstawiciel Norfy Darius Ryliškis potwierdził również, że firma nie planuje skracania godzin pracy sklepów.
„Maxima” wróciła do jesienno-zimowych godzin pracy, ale jak powiedziała Ernesta Dapkienė, dyrektor działu Komunikacji i Wizerunku „Maximy”, taka decyzja jest podejmowana co roku ze względu na zmianę strumienia klientów, brak cen prądu.
W tej chwili nie wyklucza się możliwości skrócenia godzin pracy sklepów Rimi, ale jak powiedziała przedstawicielka Rimi Gabrielė Šerėnaitė, ostateczne decyzje zostaną podjęte później – do października.
Reagują też kluby sportowe
W związku z rosnącymi kosztami energii sieć klubów fitness „Impuls” czasowo wstrzymuje działanie basenów czterech klubów sportowych.
Od 12 września baseny i sauny w klubach fitness „Impuls” zlokalizowanych na ulicach Fabijoniškių i Ozo w Wilnie oraz klubach „Impuls” w Szawlach i Poniewieżu są czasowo zamknięte. Mieszkańcy będą nadal mogli uczestniczyć w treningach grupowych i salach gimnastycznych we wszystkich tych klubach. Wydłużone zostają godziny pracy czterech pozostałych klubów fitness „Impuls” z basenami i saunami w Wilnie i Kłajpedzie.
„Ze względu na rosnące i nieprzewidywalne ceny energii utrzymanie basenu kosztuje w tym roku tyle, ile wydaliśmy na wszystkie baseny razem wzięte przed pandemią. Rozważaliśmy różne opcje i spodziewaliśmy się stabilizacji sytuacji, ale prognozy nie są korzystne i błędem byłoby przerzucanie tak dużego obciążenia na klientów” – powiedziała w komunikacie prasowym Greta Radzevičienė, szefowa Impuls LTU.
Mantas Badikonis, dyrektor klubów sportowych „Gym+”. 15 minut potwierdził, że rachunki były ostatnio bardzo wysokie: „W niektórych klubach koszty podatku od mediów wzrosły o ponad 130 procent”.
Niemniej jednak „Siłownia+” nie zobowiązuje się do dostosowywania specyfiki działalności i warunków świadczenia usług.
Według administratora „Lemon Gym” nie wpłynęły też żadne instrukcje dotyczące dostosowania grafików klubów sportowych czy działalności usługowej.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.