Były premier Słowenii: W. Putin poprosił NATO, aby nie zapraszało Ukrainy i Sakartvela na spotkanie w Bukareszcie

fot. Władimir Iwanow (V).

Janez Jana, trzykrotny premier Słowenii, mówił o wydarzeniach, które miały miejsce w 2008 roku. Na szczycie NATO w Rumunii, kiedy Ukrainie odmówiono planu działania na rzecz członkostwa w Sojuszu.

Według polityka Polska i kraje bałtyckie starają się przekonać przedstawicieli władz Niemiec i Francji, aby nie ulegali wywiadom W. Putina – powiedział. union.net

Słoweński polityk twierdzi, że prezydent USA George W. Bush stwierdził, że stanowisko części europejskich członków NATO, którzy zjednoczyli się w imię pokoju, nie wydaje mu się logiczne. Prezydent USA miał nadzieję, że ówczesna sekretarz stanu Condoleezza Rice uwierzy niemieckiej kanclerz Angelowi Merkel i prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu – donosi Voice of America.

Akcesję Ukrainy i Gruzji rozważała Rosja, która nie miała weta, ale miała poparcie Niemiec i Francji – powiedziała J. Jana.

Przypomniał także obecność prezydenta Rosji Władimira Putina, gdzie zaprosił go do Bukaresztu: podczas spotkań i kolacji roboczych z przywódcami złożył prawdziwe oświadczenie, w którym potwierdził, że Federacja Rosyjska jest równorzędnym partnerem w Stanach Zjednoczonych i UE. Współpracuje z NATO i walczy z terroryzmem.

Według Słoweńca W. Putin twierdził, że rozpoczęcie procesu akcesyjnego Ukrainy i Sakarii osłabi jego pozycję i że mógłby zostać zastąpiony przez kogoś, kto jest znacznie mniej ważnym partnerem Zachodu. Dlatego W. Putin zwrócił się do przywódców w Bukareszcie, aby nie rozpoczynali procesu przyłączania obu krajów do NATO.

Polska i kraje bałtyckie przestrzegały przed uleganiem przekonaniom W. Putina, wspierają je także Stany Zjednoczone. Niemcy i Francja nalegały jednak, aby nie zaakceptować tej decyzji.

Słoweński polityk podkreślił, że czas spędzony przez W. Putina w Bukareszcie nie został, jak twierdził, wykorzystany do demokratyzacji Rosji, ale do przygotowania ataku na Sakartvel.

Nawet 15 lat po katastrofalnym błędzie, kiedy Francja i Niemcy dały się nabrać na oszustwo Putina, członkowie NATO nie są w stanie jednomyślnie i realistycznie ocenić przyczyny rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja ponosi całą odpowiedzialność. Dlatego ci, którzy mogli ją zabić wielokrotnie, ale nie zrobili tego pomimo ostrzeżenia, niewątpliwie ponoszą część historycznej winy – ubolewał słoweński polityk.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *