Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Firma projektująca i produkująca systemy obrony przeciwlotniczej Altimus-Tech (dawniej LiTak-Tak), oskarżona przez rząd o niesłużenie interesom bezpieczeństwa narodowego, nie zażądała od państwa 848 tys. euro.
W zeszłym tygodniu Wileński Rejonowy Sąd Administracyjny odrzucił apelację jedynego udziałowca spółki, polskiego Mons Altimus-Tech, w którym zwrócił się on do państwa o rekompensatę wydatków na składowanie militariów w specjalnych warunkach po działalności litewskiego Mons w Wilnie. wojskowy sektor kontraktowy zostały zakazane.
Decyzje rządu są uzasadnione, więc nie ma powodu twierdzić, że państwo nie będzie oceniać wydatków poniesionych w okresie przechowywania bez zatwierdzenia decyzji, ogłoszonych 16 stycznia. Decyzja sądu.
Vitalija Lapina, pełnomocnik Altimus-Tech, mówi, że od decyzji będzie się odwoływać.
„Zdecydowanie się podzielimy, ponieważ sąd nie ocenił wielu ważnych okoliczności i szczegółów, naszym zdaniem” – powiedziała BNS V. Lapina.
Przedstawiciele firmy starali się pokazać, że w wyniku decyzji rządu poniosła blisko 20-milionowe straty. Przechowywanie wartości EUR kontraktów wojskowych i innych zapasów na eksport od 2020 r. początek października do końca października 2021 r.
W skardze wskazano, że LiTak-Tak nie mogła rozporządzać należącym do niej gatunkiem w tym czasie i musiała go przymusowo przechowywać w specjalnych warunkach w magazynach, nie mogąc go przenieść ani rozporządzać, ani dziedziczyć. .
Spółka zaznaczyła również, że będzie wielokrotnie kontaktować się z litewskimi władzami w celu uzyskania decyzji o zrekompensowaniu kosztów realizacji zamówienia lub jego przechowywania, jednak nie zostało to zrobione.
w 2020 r. W kwietniu rząd ukraińskiego miasta LiTak-Tak, kierowany pośrednio przez Walerego Bogusławskiego i Sergija Perewarowa, zarzucił rządowi, że jest inwestorem, który nie odpowiada interesom bezpieczeństwa narodowego.
W sierpniu 2021 roku firma ponownie została oskarżona o nierespektowanie interesu bezpieczeństwa narodowego. W tym samym roku została zreorganizowana i połączona z polską firmą mons Altimus-Tech.
W tym czasie wnioskowano o uchylenie wniosku komisji LiTak-Tak i decyzji rządu, ale Naczelny Sąd Administracyjny Litwy ostatecznie odrzucił jej odwołanie w zeszłym roku.
Właściciele Altimus-Tech ogłosili w ubiegłym roku, że jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie uda im się dojść do polubownego porozumienia z rządem, zamierzają zwrócić się do arbitra Międzynarodowego Centrum Rozliczeń Inwestycyjnych (ICSID) w Waszyngtonie lub innego arbitra, zwracając się do zasady arbitrażu Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL), przed zwróceniem się do państwa o przyznanie większej kwoty 140 mln. Nie otrzymano dochodu w EUR.
Według V. Lapiny akcjonariusze nie mają jeszcze możliwości odwołania się do arbitrażu.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”