Burmistrz Rygi zrobił sobie nawet tatuaż

Cały świat składał Wilnie gratulacje z okazji 700-lecia. Z krajów sąsiednich do krajów najbardziej oddalonych od Litwy. Wilno pojawia się na łamach najsłynniejszych światowych gazet, na różnych platformach społecznościowych oraz w przemówieniach gratulacyjnych zagranicznych przywódców. Podczas obchodów rocznicowych dni stolicy Litwy opublikowano ponad 40 wpisów o Wilnie w ośmiu językach, które osiągnęły blisko 130 milionów. czytelników na całym świecie.

Z okazji rocznicy Wilno odwiedzili dziennikarze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Estonii i innych krajów. Na portalach informacyjnych Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Polski i Łotwy opublikowano ponad 40 publikacji o tematyce rocznicowej, a relacje z jubileuszowego roku Wilna przygotowały najsłynniejsze stacje telewizyjne. . Wśród nich – i wiadomości Reutera wideo agencji o Wileńskim Festiwalu Świateł oraz reportaż ARTE TV o Jubileuszu Wilna.

700-lecie Wilna skłoniło czołowe światowe dzienniki do wpisania stolicy Litwy na listy celów podróży. Stolicę Litwy już polecają odwiedzić w 2023 roku takie media jak „NY Times” (USA), „CNN” (USA), „The Sun” (Wielka Brytania), „National Geographic Traveler” (UK) United), „ Irish Independent” (Irlandia), Süddeutsche Zeitung (Niemcy). Ich rekomendacje publikowane były w najsłynniejszych portalach informacyjnych od sąsiedniej Polski po daleką Australię.

List Giedymina wystawiony w wieży Zamku Giedymina wzbudził duże zainteresowanie mediów niemieckich i austriackich. Jednym z najpopularniejszych jest artykuł w niemieckim dzienniku „Münchner Merkur” o upamiętnianiu Wilna i obchodach jego rocznicy w stolicy. „Augsburger Allgemeine”, austriacki „Salzburger Nachrichten” i inne niemieckie media pisały o rocznicy Wilna, docierając do ponad 35 milionów czytelników.

W roku jubileuszowym Wilno cieszy się dużym zainteresowaniem różnych europejskich mediów. Z okazji rocznicy niemiecka telewizja państwowa „Deutsche Welle” przygotowała uroczysty reportaż z obchodów rocznicy Wilna, a francuskie radio publiczne odwiedziło Litwę i opowiedziało słuchaczom o odbywających się tam uroczystościach. Polski nadawca narodowy zwrócił również szczególną uwagę na stolicę Litwy, która przygotował raport o historii Wilna i znaczeniu 700-lecia dla Litwy i całej Europy.

Wieści o święcie w Wilnie również aktywnie śledzili mieszkańcy krajów ościennych. Najpopularniejsze portale internetowe z Łotwy i Polski udostępniły jedenaście postów, które łącznie osiągnęły ponad 21 milionów wyświetleń. ludzie. Największym zainteresowaniem cieszył się udostępniony przez polską rozgłośnię ogólnopolską wpis dotyczący historii miasta Wilna.

Wielkie gratulacje na portalach społecznościowych

Z okazji szczególnej rocznicy Wilna składały gratulacje zarówno kraje sąsiednie, jak i dalekie, ale o wielkim znaczeniu dla Litwy. Kraje gratulowały stolicy Litwy reklamami zewnętrznymi, wybitnymi dziełami sztuki, specjalnymi przemówieniami i dowcipnymi wiadomościami.

Jeszcze przed obchodami rocznicowymi „Go Vilnius” zamieścił komunikat na portalach społecznościowych w Warszawie i Rydze, zapraszając sąsiadów, by nie denerwowali się hałasem i dołączyli do zabawy. Wygląda na to, że nie trzeba było dzwonić do sąsiadów – życzenia urodzinowe napływały ze wszystkich okolicznych stanów.

Jednym z najbardziej oryginalnych sposobów na uczczenie miasta jest tymczasowy tatuaż urodzinowy. W ten sposób burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis oddał hołd na wileńskim portalu społecznościowym na Twitterze. W opisie zdjęcia szef stolicy sąsiedniego państwa życzliwie kpił z Wilna, mówiąc, że miasto jest tak stare, że wypada wpisać jego wiek. Miasto Ryga pogratulowało Wilnu nie tylko na różnych portalach społecznościowych, ale także na billboardach wokół Placu Katedralnego.

Oryginalności nie brakuje także w innych miastach sąsiednich krajów. Warszawiacy pogratulowali wilnianom z okazji jubileuszu rysunkiem łączącym imponujące arcydzieła architektury Wilna, a Stołeczne Muzeum Narodowe, gratulując miastu z okazji jubileuszu, wybrało specjalną kolekcję fotografii i obrazów, opowiadających historię 1835 roku -1925. dzieje Wilna. Historyczna stolica Polski Kraków i stolica Estonii Tallin również złożyły miastu gratulacje z okazji jubileuszu. Gratulując Wilnu jubileuszu, Kraków cieszył się, że nie zapomniał pogratulować Wilnu, a stolica Estonii, Tallin, jak prawdziwy brat przypomniał, że opiera się na wielowiekowej historii.

Różne zagraniczne organizacje, ambasady i ministerstwa złożyły również Wilnie gratulacje z okazji jubileuszu. Ministerstwo Cyfryzacji Tajwanu, gratulując miastu jubileuszu, chciało zainspirować się Baltic Way i zaapelowało o zacieśnienie współpracy między Litwą a Tajwanem w przyszłości. A Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki na Litwie przekazała pozdrowienia z siostrzanego miasta Wilna – Chicago, gdzie znajduje się największa społeczność litewska w Stanach Zjednoczonych.

Posty w mediach społecznościowych „Go Vilnius” z okazji rocznicy Wilna uzyskały ponad milion wyświetleń. Stronę www.700vilnius.lt prezentującą program jubileuszowy wileńskich wydarzeń w ciągu miesiąca odwiedziło ćwierć miliona osób. Jedna trzecia odwiedzających zainteresowanych wydarzeniami pochodziła z Polski, co dziesiąty z Łotwy.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *