„Choć to niefortunny, przewidziałem taki scenariusz już wcześniej. Już latem ubiegłego roku wyniki finansowe szpitala pokazały, że fuzja szpitala pogrąża się w stratach finansowych” – skomentował sytuację w Szpitalu Uniwersyteckim w Kłajpedzie A. Vaitkus. Eltai, dodając, że nie otrzymał żadnych informacji. po skontaktowaniu się z ministerstwem w sprawie planu działania.
„Niestety zwróciłem się o pomoc do ministerstwa, ale na razie nie mam informacji, czy powstał plan działania i jak nowa struktura szpitali rozwiąże powstałe problemy” – zauważył burmistrz Kłajpedy.
A. Vaitkus obiecuje ponownie zwrócić się do ministerstwa z prośbą o rozwiązanie „pogłębiającego się kryzysu finansowego”. Burmistrz podkreśla, że sytuację dotyczącą zadłużenia Szpitala Uniwersyteckiego w Kłajpedzie musi rozwiązać SAM.
„Nie chcielibyśmy, aby to opóźnienie stało się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Mam więc nadzieję, że usłyszę odpowiedzi na moje pytania” – powiedział.
„Wszystkie te kwestie musi rozstrzygnąć obecny właściciel nieruchomości – Ministerstwo Zdrowia. Gmina Kłajpeda nie ma powodu wspierać finansowo szpitala. Nie chcemy, aby pewnego dnia zabrakło pieniędzy na pensje pracowników, leki, sprzęt medyczny czy żywność dla pacjentów” – podkreślił Vaitkus.
Ministerstwo: trwają poszukiwania dodatkowych możliwości finansowych
T. Bagdonas, doradca Ministra Zdrowia, zapewnia, że obecnie współpracują z nowym zarządem Szpitala Uniwersyteckiego w Kłajpedzie nad zmniejszeniem obciążeń finansowych.
„Omówienie różnych projektów, w tym inwestycyjnych i informatycznych, oraz poszukiwanie dodatkowych możliwości finansowych” – poinformował doradca ministra w komentarzu przesłanym Eltaiowi.
Według niego zadłużenie szpitala znacznie wzrosło ze względu na to, że placówka medyczna nie wykonała części zaplanowanych świadczeń. Tym samym, jak zauważył T. Bagdon, szpital nie otrzymał środków z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (PSDF). Jednak jego zdaniem nowy dyrektor placówki medycznej Audrius Šimaitis stara się pozyskać specjalistów, którzy – jak ma nadzieję doradca ministra – umożliwią świadczenie wszelkich usług zdrowotnych.
„Nowy dyrektor Audrius Šimaitis aktywnie pozyskuje specjalistów, co, mamy nadzieję, pozwoli nam w tym roku zapewnić pełną opiekę zdrowotną, uzyskując w ten sposób wszystkie zaplanowane środki i odciążając sytuację finansową szpitala” – zauważył T. Bagdonas.
Dodał, że resort oczekuje obecnie na ocenę prawną Komisji Dochodzeń Specjalnych dotyczącą oceny uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli.
„Czy oprócz odpowiedzi były dyrektor Szpitala w Kłajpedzie, który później stał się częścią KUL, wraz z radą nadzorczą dawnego składu mógłby podjąć decyzję o podwyżkach wynagrodzeń pracowników, co znacząco wpłynęło na obecną sytuację finansową .” – powiedział doradca ministra.
ELTA przypomina, że Szpital Uniwersytecki w Kłajpedzie, który rozpoczął działalność w zeszłym roku, powstał z połączenia Szpitala Uniwersyteckiego w Kłajpedzie, Szpitali Rehabilitacyjnych w Jūrininkai i Połądze i obecnie jest zadłużony na ponad 11 mln euro. euro. Poinformował o tym portal informacyjny LRT.
W trakcie kontroli ustalono, że do końca 2022 roku znacząco wzrosły wynagrodzenia pracowników. W miesiącach od stycznia do października tego roku średnie potrącenia z wynagrodzenia w pełnym wymiarze czasu pracy wyniosły nieco ponad 1,9 miliona. euro, a w grudniu tego samego roku – ponad 2,9 mln. euro.
Wyjazd grupy pracowników KUL do Grecji w dniach 28 maja – 3 czerwca również wzbudził wątpliwości podczas kontroli. KUL zakupił od instytucji publicznej „Wydarzenia i Szkolenia Edukacyjne” międzynarodowe wydarzenie szkoleniowe i doskonalenie umiejętności zawodowych za kwotę 29 722 euro.
Audytorzy wartości zamówień publicznych w 2022 roku również odnotowali rozbieżności pomiędzy zakupami planowanymi a faktycznie realizowanymi przez szpital. Przykładowo w tym roku zaplanowano 200 zakupów, a dokonano 590 zakupów.
Jak ogłosiło LRT, jeszcze przed A. Šimaičius zaczyna kierować Szpitalem Uniwersyteckim w Kłajpedzie, instytucja zwróciła się do Specjalnej Służby Śledczej (STT) i przekazała informację o decyzjach podjętych przez poprzednią kadrę kierowniczą.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”