8 marca 2023 Sytuacja pogorszyła się w czasie pandemii, Narodowa Służba Zdrowia Wielkiej Brytanii (ang. Narodowe Służby Zdrowia) instytucje nakłaniają coraz więcej obywateli do rozwiązywania swoich problemów zdrowotnych za granicą, a ministrowie Wielkiej Brytanii twierdzą, że kolejka nie zmniejszy się przed 2024 r. Z kolei przedstawiciele kliniki twierdzą, że Litwa szybko staje się jednym z najpopularniejsze kraje wśród turystów medycznych, którzy chcą nie tylko szybciej rozwiązać problemy zdrowotne, ale także skorzystać z usług chirurgicznych na wysokim poziomie.
Wybierając usługi medyczne za granicą, obywatele Wielkiej Brytanii nie tylko starają się uniknąć długich kolejek, gdy oczekiwanie na operację może trwać nawet 2 lata lub dłużej, ale także szukają lepszego stosunku jakości do ceny. Z badań przeprowadzonych przez BBC wynika, że operacja wymiany stawu biodrowego w prywatnych klinikach w Wielkiej Brytanii kosztuje ok. 14 tys. funtów (ponad 15 tys. euro.
„Jeśli chodzi o chirurgię ortopedyczną, psychiczny i fizyczny dyskomfort związany z życiem z bólem i latami oczekiwania na operację to duży czynnik, dla którego Brytyjczycy decydują się na wyjazd za granicę” – powiedział Jonas Staikūnas, Development Manager Nordclinic „Najpopularniejszy ortopedyczny operacje wśród osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii to stenty do stawów i operacje artroskopowe”.
Wzrost napływu turystów medycznych na Litwę wzbudził zainteresowanie brytyjskich mediów
Według litewskiej kliniki liczba pacjentów ortopedycznych i chirurgii plastycznej z Wielkiej Brytanii i innych krajów wzrosła od 2018 r. ponad 2,5-krotnie. W tym roku klinika przewiduje kolejne 25%. wzrost w stosunku do ubiegłego roku.
„W ciągu roku w klinice leczy się ponad 3000 pacjentów ortopedii, chirurgii plastycznej i ambulatoryjnej, a także turystów medycznych z zagranicy. O ile nam wiadomo, jest to wybitny wskaźnik w całej Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział J. Staikūnas – Jeśli pacjenci ortopedyczni przyjeżdżają, aby uniknąć długich kolejek w swoim kraju, często przyjeżdżają na operacje plastyczne ze względu na wieloletnią specjalizację kliniki w świadczeniu kompleksowych i łączonych usług chirurgii plastycznej oraz wysokie kwalifikacje chirurgów.
Ostatnio, w związku ze zwiększonym napływem brytyjskich pacjentów, klinika cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony brytyjskich mediów – portal informacyjny BBC nakręcił w klinice ekskluzywny reportaż na ten temat. Niedawno specjalnie dla kliniki i jej pacjentów przyjechali na Litwę także dziennikarze „The Guardian” i brytyjskiej telewizji ITV, którzy przygotowywali reportaże.
„Zagraniczni pacjenci zadowoleni z jakości usług pomagają podnieść świadomość nie tylko naszej kliniki, ale ogólnie litewskiego sektora opieki zdrowotnej. Utrzymanie obiektywizmu w raportach i segmentach dotyczących innych litewskich klinik i usług, które „świadczą”, przyczynia się do dalszej poprawy wizerunek Litwy jako kraju turystyki medycznej za granicą” – dodał szef ds. rozwoju.
Zdaniem Kristiny Skindelytė-Gladkovienė, współzałożycielki Blue Oceans PR, specjalistki od komunikacji międzynarodowej, takie zainteresowanie ze strony największych zagranicznych mediów świadczy o solidnej pracy kliniki, zapewniającej leczenie, kompleksową opiekę i stały dialog z mediami. pacjentów zagranicznych.
Według szefa kliniki, dzięki zainteresowaniu zagranicznych mediów, liczba turystów medycznych z Wielkiej Brytanii może w przyszłości jeszcze wzrosnąć.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”