Bruksela i Warszawa są zgodne: UE kończy procedurę rozpoczynającą się od Polski

Donald Tusk, premier Polski. Fot. Aleksandra Szmigiel (Reuters/Scanpix).

Unia Europejska (UE) ogłosiła w poniedziałek, że oficjalnie zakończy działania rozpoczęte przeciwko Polsce ponad rok temu w związku z zamieszaniem w zakresie praworządności.

Uzupełnione cytatami ministrów KE i Polski.

Komisja Europejska (KE) sygnalizuje zamiar rezygnacji z procedury wszczętej na podstawie art. 7 Traktatu UE. Decyzja została podjęta po tym, jak nowy polski rząd, sprawujący swoją funkcję przez kilka miesięcy, podjął działania mające na celu naprawę sytuacji.

We wniosku przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen na portalu społecznościowym X zachwalano nową polską stronę.

Uważamy, że po ponad roku procedura przewidziana w art. 7 może zostać zakończona. Gratuluję polskiemu premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tej ważnej inicjatywy – powiedziała.

Polski rząd również w poniedziałek z radością przyjmie tę decyzję.

To oczywiście dobra wiadomość dla Polski. To wzmacnia pozycję Polski w Unii Europejskiej i bardzo do nas przemawia. Nie ma już dla nas ciemnej ścieżki – powiedziała prywatnemu kanałowi TVN Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, Minister Finansów i Polityki Regionalnej.

Wraz z wyborem obecnego polskiego premiera Donalda Tuska stosunki między Brukselą a Warszawą uległy normalizacji. Jednak w ciągu ośmiu lat rządów prawa i sprawiedliwości (PiS) relacje UE–Polska były najbardziej owocne.

Od chwili objęcia urzędu przez Tuskasza Polska zreformowała wymiar sprawiedliwości, dostosowała go do praworządności UE i podjęła inne kroki, aby rozwiązać problemy nękające Brukselę.

Dlatego też, jak stwierdzono w poniedziałkowym komunikacie, KE uważa, że ​​nie ma w Polsce ryzyka poważnego naruszenia praworządności w rozumieniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

W ramach pojednania Bruksela zgodziła się przekazać Polsce 137 miliardów. Blokowana od dłuższego czasu euro UE l otrzymała w zeszłym miesiącu pierwsze pieniądze w wysokości 6,3 miliarda. EUR.

W prawie UE nie planuje się zamykania postępowań na podstawie art. 7. Bruksela robi to po raz pierwszy, więc nie jest do końca jasne, w jakiej dokładnie kolejności powinno to nastąpić.

KE powiadomiła Radę UE i Parlament Europejski o zamiarze zakończenia procedury, a ministrowie do spraw europejskich będą nad tym dyskutować 21 maja. Na zaplanowanym spotkaniu „Financial Times” potwierdził tę informację osobom zaznajomionym ze sprawą.

Wspólnota wszczęła postępowanie z Polską już w 2017 r. w związku z reformą sądownictwa, która zdaniem KE narusza trójpodział władzy. Zgodnie z procedurą karną partie mogą zostać pozbawione prawa głosu w Radzie UE, jednak wymaga to jednomyślnej zgody pozostałych partii.

We wrześniu 2018 r. KE wszczęła odrębne postępowanie na podstawie art. 7 przeciwko Węgrom w sprawie ograniczania niezależnych mediów, społeczeństwa obywatelskiego, sztuki i kultury.

Procedura nadal trwa, mimo że w grudniu KE udostępniła Węgrom 10 miliardów pożyczek przeznaczonych dla Węgier. Eur., wskazując, że podjęto działania mające na celu zwiększenie niezależności sądów. Budapeszt podał, że będzie to powiązane ze zrzeczeniem się weta w sprawie pomocy UE dla Ukrainy.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.