Bilotaitė: skoordynowane zostaną regionalne rozwiązania dotyczące ewentualnego zamknięcia granic z Białorusią

„Podczas spotkania omówimy wszystkie niuanse, a mianowicie aspekty humanitarne i inne. Ale w tej chwili koordynujemy z naszymi instytucjami co do zasady nawet, jeśli takie rozwiązanie powinno istnieć. Gdyby „jeden z krajów był objęty zagrożenia i trzeba było zastosować ten skrajny środek, aby cały proces na poziomie regionalnym przebiegł sprawnie, jednocześnie zamknęlibyśmy granicę” – powiedziała w środę dziennikarzom A. Bilotaitė.

Minister podkreślił, że stanowisko Litwy na spotkaniu w Warszawie będzie takie, że kraje regionu muszą działać zgodnie w kwestii potencjalnego zamknięcia granicy i uzgodnić zasady, według których, jeśli tak się stanie, zostanie podjęta decyzja o zamknięciu granic z Białorusią.

„Wszyscy rozumiemy, że jeśli istnieją poważne zagrożenia, musimy działać jednomyślnie. Rozumiemy, że jeśli zapadnie decyzja jednego państwa, nie przyniesie to pożądanego skutku, dlatego zgodziliśmy się, że najpierw musimy skoordynować wszystkie nasze działania” – stwierdził polityk.

„Omówimy także całą sytuację, wymianę informacji między naszymi państwami, aby była jeszcze płynniejsza i bardziej operacyjna. Oraz uzgodnienie zasad, czynników, sytuacji, w jakim czasie (decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią – zostanie przyjęta ELTA), musimy zharmonizować wszystkie aspekty, aby po podjęciu decyzji politycznej wszystkie instytucje mogły zapewnić sprawny przebieg procesu” – stwierdziła.

Wreszcie A. Bilotaitė zapewniła, że ​​nie została jeszcze podjęta decyzja, zgodnie z którą Białorusini nie mogliby uzyskać zezwolenia na pobyt na Litwie w przypadku zamknięcia granic.

„Będziemy omawiać decyzję o zamknięciu granic i jej realizację w tym formacie” – powiedziała.

ELTA przypomina, że ​​od północy w piątek tymczasowo zamknięte są przejścia graniczne (PKP) Szumsk i Tweresz z Białorusią.

Decyzja ta ma na celu odpowiednią reakcję na zmiany sytuacji geopolitycznej i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, a także zapobieganie przemytowi towarów.

Po zakończeniu operacji przez wspomnianą PKP funkcjonariusze kontroli granicznej są przenoszeni do innych PKP, a ruch kierowany jest do przebudowywanej PKP Medininkai. System kontroli rentgenowskiej jest stosowany w PKP Medininkai, którego nie ma w PKP Šumsk i Tverčias.

Przez Šumsk PKP przejeżdżał wyłącznie transport lekki, przez Tverechius przejeżdżał transport lekki i puste pojazdy ciężarowe.

Dziś na granicy Polski z Białorusią kursuje jedna PKP, dwie na granicy łotewskiej i cztery na granicy litewskiej.

Jak poinformowała w zeszłym tygodniu A. Bilotaitė, 28 sierpnia ministrowie spraw wewnętrznych krajów bałtyckich i Polski spotkają się w Warszawie, aby omówić ewentualną decyzję regionalną w sprawie zamknięcia granicy z Białorusią.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *