Przegląd najważniejszych wiadomości z Litwy i świata 27 listopada.
Pierwsze posiedzenie Narodowej Rady Koordynacyjnej Globalnej Obrony
Ogólna Rada Koordynacyjna Obrony Narodowej, zebrana w poniedziałek u prezydenta, określiła wskaźniki postępu realizacji Planu Obrony Państwa – poinformował doradca głowy państwa Tomasa Godliauskasa. Według niego rada będzie zbierać się co kwartał.
W następstwie niedawnego posiedzenia Rady Obrony Narodowej, na którym zatwierdzono Plan Obrony Narodowej, Prezydent powołał Narodową Radę Koordynacyjną Globalnej Komisji Obrony. Mówiąc o składzie rady T. Godliauskas podkreślił, że obejmuje ona „szerokie grono przedstawicieli społeczeństwa”: „Mamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, wojska, Sejmu i rządu zgodnie z zasadą powszechności i szerokiego społeczeństwa udział. » Zidentyfikowano trzy obszary priorytetowe: żywność, transport i bezpieczeństwo wewnętrzne, na które postanowiono zwrócić największą uwagę w kształtowaniu dobrych praktyk.
W. Janulevicius.
Po posiedzeniu rady Vidmantas Janulevičius, prezes Konfederacji Przemysłowców Litewskich, powiedział, że wiele firm w kraju może już produkować produkty podwójnego zastosowania – od dronów po materiały wybuchowe.
Połączenie stron nie powiodło się
Opozycyjna Partia Pracy (DP) oraz pozaparlamentarna Partia Wolność i Sprawiedliwość zdecydowały się nie łączyć ze względu na niemożność osiągnięcia konsensusu i wizji wspólnego działania. „Nie udało się osiągnąć porozumienia ani modelu wspólnego działania. Jest oczywiste, że Artūras Zuokas, jeden z głównych przedstawicieli tej partii i były prezydent Wilna, stosuje bardzo wysokie standardy przejrzystości. Mamy nadzieję, że nie będą ich stosować tylko innym, ale także sobie samym” – ogłosił w poniedziałek na Facebooku prezes PD Andrius Mazuronis. Stwierdził, że nie widzi już sensu kontynuowania negocjacji w sprawie wspólnej pracy.
A.Mazuronis.
Nauczyciele odwołają strajk do 5 grudnia.
Litewski Związek Pracowników Oświaty (LŠDPS) wszedł w poniedziałek w bierną fazę strajku. Na walnym zgromadzeniu prezesów LŠDPS, które odbyło się w piątek, podczas którego omawiano kontynuację strajku, zdecydowano o jego rozpoczęciu 27 listopada. przełącz się na pasywną akcję pisania. 5 grudnia, po wznowieniu aktywnego strajku nauczycieli, jego celem będzie wyrażenie opinii środowiska oświatowego na temat sytuacji wynagrodzeń nauczycieli.
Związkowi nauczycieli nie podoba się propozycja Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu dotycząca podwyżki wynagrodzeń o 21 proc. w przyszłym roku. – po 10 proc. od stycznia i września. Związek kierowany przez Andriausa Navickosa domaga się większej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli – po 15% każdy – w przyszłorocznym budżecie. od stycznia i września. A. Navikas przyznaje, że nie ma nadziei na wsparcie rządu na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i inne żądania pedagogów. Dlatego – zdaniem A. Navickosa – chodzi o szukanie wsparcia w szeregach opozycji.
Strajk nauczycieli zostaje na chwilę wstrzymany.
Na Ukrainie panuje silna burza śnieżna
Z powodu obfitych opadów śniegu na Ukrainie wstrzymano ruch na 13 autostradach, a 1844 miejscowości pozostało bez prądu. Władze ukraińskie twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą. Ponad tysiąc ratowników i 300 sztuk sprzętu likwiduje skutki klęski żywiołowej na Ukrainie. Władze podały, że pomogły 1624 osobom unieruchomionym przez śnieg w Odessie na południu, która wielokrotnie była przedmiotem rosyjskich ataków. Władze regionalne podały, że temperatura spadła poniżej zera, a w porywach osiągał prędkość do 72 km/h. podmuch szybkiego wiatru.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że Ukraina w dalszym ciągu zadaje bardzo ciężkie straty siłom rosyjskim, mimo że armii ukraińskiej nie udało się odzyskać terytoriów okupowanych przez Rosjan. Taka wypowiedź szefa NATO padła po tym, jak jakiś czas temu ukraiński generał powiedział, że wojna z Rosją znajduje się w impasie. J. Stoltenberg twierdził, że choć siły ukraińskie nie postępują obecnie, Kijów odbił już 50 proc. ich. terytorium podbitego przez Rosję od początku inwazji na dużą skalę.
Ostatni dzień rozejmu
Ostatnie 24 godziny rozejmu między Izraelem a Hamasem rozpoczęły się w poniedziałek, ale palestyńska grupa islamistów twierdzi, że chce przedłużyć zawieszenie broni. Podczas zawieszenia broni, które weszło w życie w piątek, uwolniono już kilkudziesięciu zakładników, a Izrael w zamian uwolnił ponad 100 więźniów palestyńskich. Uwaga skupia się teraz na tym, czy rozejm, który ma wygasnąć we wtorek, zostanie przedłużony. Hamas dał do zrozumienia, że pragnie przedłużenia zawieszenia broni. Źródło bliskie grupie powiedziało AFP, że poinformowało mediatorów, że jest gotowe przedłużyć rozejm o dwa do czterech dni i że według niego możliwe będzie uwolnienie w tym okresie od 20 do 40 izraelskich zakładników.
Prezydent Izraela Isaac Herzog podczas wizyty pokazuje zniszczone budynki kibucu w południowym Izraelu prezydentowi Niemiec Frankowi Walterowi Steinmeierowi.
Katar, który pośredniczy w wojnie w Gazie, twierdzi, że cel Izraela, jakim jest zniszczenie organizacji terrorystycznej Hamas, jest mało prawdopodobne. „Nie będzie możliwe tak łatwe zniszczenie Hamasu”. Czy nam się to podoba, czy nie, jest częścią społeczeństwa w Gazie, a także na Zachodnim Brzegu” – powiedział niemieckiej gazecie Frankfurter Allgemeine Zeitung premier i minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al Thani. Odnosząc się do izraelskiego rządu, powiedział, że nie ma nie ma potrzeby się kochać. Mówi, że nie może wspierać polityki, jeśli nie uzgodniono nawet rozważenia prawa Palestyńczyków do posiadania własnego państwa, a na Zachodnim Brzegu broni się „kryminalnego zawłaszczania ziemi przez osadników”.
Eksperci ONZ ds. praw człowieka wezwali w poniedziałek do przeprowadzenia niezależnych procesów dla podejrzanych po atakach z 7 października. Śledztwa w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości popełnionych w Izraelu i na terytoriach palestyńskich. „Obowiązek prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, w tym doraźnych i pozasądowych egzekucji, tortur i innych form nadużyć godności ludzkiej, jest podstawowym obowiązkiem prawnym.” W odwecie armii izraelskiej zginęło już prawie 15 osób. Według do rządu Hamasu w Gazie wśród zabitych jest 1000 osób, głównie cywilów, i tysiące dzieci.
Próby utworzenia nowego polskiego rządu
Mateusz Morawiecki, oskarżony przez prezydenta Andrzeja Dudę o utworzenie nowego rządu po wyborach, ma w poniedziałek przedstawić jego skład. Duda powierzył Morawieckiemu tę misję przede wszystkim dlatego, że jego partia Prawa i Sprawiedliwość (PiS) zdobyła w październikowych wyborach więcej głosów niż jakakolwiek inna partia, mimo utraty dotychczasowej większości w parlamencie. PiS utracił większość rządzącą w obu izbach parlamentu i jest mało prawdopodobne, aby utworzył rząd koalicyjny, gdyż żadna inna partia nie jest zainteresowana współpracą z nim. Większość mandatów w polskim Sejmie zdobył sojusz trzech głównych opozycyjnych sił politycznych: Koalicji Obywatelskiej (KO), Trzeciej Drogi (w skład której wchodzą PSL i centroprawicowa Polska 2050) oraz Nowej Lewicy (jednoczącej grupy socjalliberalne w Polsce).
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”