Belgia i Słowenia dołączają do cybersił UE pod dowództwem Litwy

Belgia i Słowenia podpisały w środę notę ​​i oficjalnie dołączyły do ​​kierowanych przez Litwę sił szybkiego reagowania Unii Europejskiej (UE) – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM).

„Gratulacje dla Belgii i Słowenii za przyłączenie się do tej inicjatywy cyberbezpieczeństwa. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie wroga aktywność cybernetyczna jeszcze bardziej wzrosła. W takich czasach nasze wspólne wysiłki na rzecz ograniczenia rosnących zagrożeń są dlatego doceniamy fakt, że coraz więcej i więcej państw członkowskich UE przydziela swoich ekspertów do tego projektu” – powiedział w oświadczeniu minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Dlatego doceniamy fakt, że coraz więcej państw członkowskich UE nominuje swoich ekspertów do tego projektu.

Działający od 2018 roku projekt EU Permanent Structured Cooperation (PESCO) Mutual Assistance Cyber ​​​​Rapid Reaction Force w obszarze cyberbezpieczeństwa, działający od 2018 roku, jest stałą zdolnością, która może być wykorzystywana zarówno na terenie UE, jak i w wsparcie UE i partnerów wojskowych UE w misjach i operacjach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Obecnie Zespół Szybkiego Reagowania na Cyberbezpieczeństwo składa się z 8-12 oddelegowanych na szczeblu krajowym ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z sześciu państw członkowskich UE – Chorwacji, Estonii, Litwy, Holandii, Polski i Rumunii.

Zespół ten może być wykorzystany jako odpowiedź na cyberincydenty i kryzysy oraz jako środek zapobiegawczy, np. do oceny podatności, monitoringu wyborów.

Po dodaniu Belgii i Słowenii liczba uczestników wzrosła do ośmiu.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych litewski projekt szybkiego reagowania na cyberbezpieczeństwo i wzajemnej pomocy Cyber ​​Force jest uważany za jeden z najbardziej udanych i zaawansowanych projektów PESCO.

W maju 2021 projekt ten osiągnął pełną zdolność operacyjną.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *