dyrektor NKK Daumantas Gutauskas zgodnie z oświadczeniem NKC nadal jest zmuszona działać na dyskryminujących warunkach w stosunku do innych instytucji krwiodawstwa, takich jak Klinika Santaras przy Wileńskim Szpitalu Uniwersyteckim czy Kowna Kowna przy Litewskim Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu.
„Ponieważ placówki te są bezpośrednio finansowane z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego i mają umowy z Terytorialnymi Kasami Chorych (TLK), podlegają preferencyjnemu podatkowi w wysokości 5%. Stawka VAT, podczas gdy główna i największa publiczna instytucja krwiodawstwa, NKC, jest opodatkowana stawką 21%. według stawki VAT, ponieważ ze względu na specyfikę swojej działalności takich umów nie zawierają – mówi D. Gutauskas.
Według niego, gdyby te zmiany zostały przyjęte przez Sejm, po zastosowaniu preferencyjnej stawki VAT, NKC zaoszczędziłoby ok. 350 tys. rocznie. euro. To prawie miesięczny wydatek na wynagrodzenia, co oznacza, że musiałyby one wzrosnąć również w przyszłym roku. Można by również zainwestować we wzmocnienie działalności instytucji poprzez zbiórkę darmowej krwi od dawców, zakup nowego sprzętu i narzędzi niezbędnych do sprawnego przebiegu procesu oddawania krwi.
NKC dostarcza składniki krwi placówkom medycznym zgodnie z umowami sprzedaży krwi i składników krwi, za które placówki płacą ze środków otrzymanych z terytorialnych funduszy zdrowia zgodnie z zawartymi umowami. Innymi słowy, pieniądze i tak są wypłacane z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale pośrednio. NKC pozyskuje towary i usługi niezbędne do przygotowania krwi i składników krwi, w tym pomocy medycznej, poprzez organizację zamówień publicznych.
Jak zauważyła J. Sejonienė, członkini sejmowej Komisji Zdrowia, dostawcy dostarczając towary do NKC zawsze kierują się ustawą o podatku od towarów i usług oraz interpretacją państwowej kontroli skarbowej, co narusza zasadę swobodnego i równej konkurencji na rynku.
„Zgodnie z obowiązującą procedurą środki medyczne zakupione przez placówkę, która nie zawarła umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Wojewódzkim Funduszem Szpitali, opodatkowane są zryczałtowaną stawką VAT 21%. instytucja – NKC, która świadczy takie same usługi jak inne instytucje krwiodawstwa, jest zmuszona do działania na rynku na dyskryminujących warunkach. Wprowadzony przeze mnie projekt ustawy wyrówna warunki konkurencji i pozwoli centrum dostarczającemu składniki krwi większości litewskich instytucji medycznych, aby były lepiej przygotowane finansowo do reagowania na pojawiające się obecnie zagrożenia i kryzysy” – powiedziała J. Sejonienė.
Zdaniem posła, bardzo ważne jest stworzenie równych szans instytucjom działającym w obszarze nieodpłatnego krwiodawstwa w prowadzeniu ich działalności, ujednolicenie stosowania podatku VAT jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”