Dlaczego zamknęliście basen?
„Basen był remontowany w latach 2006-2007.
w 2021 roku w grudniu rozpadnie się część nośnych paneli konstrukcyjnych sali bilardowej. Badanie wykazało, że korozja uszkodziła metalowe konstrukcje wewnątrz panelu.
Eksperci pozwolili na realizację 2021-2022. sezonu w czerwcu, wtedy z basenu będzie można korzystać dopiero po zakończeniu prac zbrojeniowych” – wyjaśnił powód zamknięcia basenu – wyjaśnił dyrektor pro-siłowni.
Według L. Adomaitienė budynek jest obiektem specjalnego przeznaczenia.
„Od lutego 2022r. rozpoczęły się prace projektowe, ich przegląd, po którym projekt został zwrócony do poprawek. Były nawet 2 przetargi publiczne na firmę zbrojarską. Prace odbywały się w okresie wrzesień-grudzień” – powiedział śledczy.
Niepowodzenia następują jedna po drugiej
Jednak, jak powiedział L. Adomaitiene, kiedy już miał otworzyć basen, działalność ponownie została nagle wstrzymana.
„Po napełnieniu instalacji wodnych i przygotowaniu basenu do pracy w połowie grudnia, brakowało rdzeni grzałki rekuperatora basenowego.
Rekuperator działa już ponad 16 lat, teraz zainstalowano systemy rekuperacji nowej generacji. Znalezienie grzejnika analogowego i dostosowanie go do starego sprzętu zajęło trochę czasu. Rozpoczęcie prac na pływalni rozpoczęło się w miniony poniedziałek” – powiedział dyrektor szkoły.
Potrzebne są większe inwestycje
Zauważyła również, że następujące po sobie awarie wskazują na konieczność większych inwestycji dla prawidłowego funkcjonowania pływalni (nowe uszczelnienie połączeń basenu, wymiana urządzeń dozujących chemię, odnowienie układu odzysku itp.) .
„Wspólnie z administracją gminy Kiejdany, specjalistami z wydziałów budownictwa i nieruchomości, planowania strategicznego i inwestycji szukamy najbardziej racjonalnych rozwiązań, które zapewnią płynne funkcjonowanie pływalni” – zapewnił L. Adomaitienė i podkreśliła: „Wszyscy jesteśmy zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem basenu, aby znowu odbywały się lekcje pływania w celu realizacji projektów, aby mógł on być używany przez społeczeństwo”.
Basen jest w pełni wyposażony
W tym czasie, według Tomasa Pakškisa, dyrektora centrum sportowego w Kiejdanach, po zamknięciu basenu profesjonalnej sali gimnastycznej „Aušros” liczba odwiedzających basen centrum sportowego nieznacznie wzrosła. Jednak nie jest możliwe uwzględnienie potrzeb i życzeń wszystkich wolontariuszy mieszkańców Kedai.
„Kėdainiai sporto centras zarządza pływalnią na ulicy Parko na zasadzie powiernictwa. 4. Basen ten jest przeznaczony do jednoczesnego zaspokojenia zapotrzebowania 36 osób. Odbywają się lekcje pływania dla dzieci w wieku szkolnym, lekcje dla osób niepełnosprawnych i urząd zdrowia publicznego rano w basenie.
T. Pakštys mówił o dostępności basenu wieczorem – aerobik w wodzie, nauka pływania dla dzieci i dorosłych, kursy dla sportowców centrum sportowego i zaspokajanie potrzeb gości kompleksu rekreacyjno-sportowego Wilejny. – Ten basen jest na maksimum.
Po otwarciu pływalni szkolnej „Aušra” zostaną tam przeniesione zajęcia sportowe. W takim przypadku nastąpi równowaga pod względem zatrudnienia, mieszkańcy będą mieli więcej przestrzeni do korzystania z usług oferowanych przez baseny.”
Ceny basenów mogą szybko wzrosnąć
Po zastanowieniu się, czy po otwarciu pływalni Jonava nastąpił spadek liczby odwiedzających pływalnię Ośrodka Sportu, T. Pakštys powiedział: basen otwarty, więc nie mogę powiedzieć, że odczuliśmy ich spadek.
Myślę, że to naturalny proces, kiedy obok naszej dzielnicy otwiera się nowy obiekt rekreacyjno-rozrywkowy, mieszkańcy są ciekawi i zainteresowani jego odwiedzeniem i oceną”.
Według dyrektora basen ośrodka sportowego w Kiejdanach jest odwiedzany głównie przez dzieci. Ceny tutaj też są relatywnie niskie, więc utrzymywanie basenu nie jest opłacalne. Jednak według T. Pakškiego mogą one nadejść wkrótce.
„Porównując sektor prywatny i budżetowy, na Litwie wszystkie baseny działające w sektorze budżetowym są nierentowne i utrzymywane ze środków budżetu gminy. Dlaczego? A ponieważ w sektorze budżetowym nacisk kładziony jest na mieszkańca , dostępności usługi i zaspokojenia interesu publicznego, ale nie od generowanych przychodów – wyjaśnił rozmówca – Dziś, w związku z drastyczną ewolucją cen surowców energetycznych, Centrum Sportu prowadzi kalkulacje i wkrótce przedstawi wnioski do gminy dotyczące rewizji cen świadczonych usług.
1. Dla osoby dorosłej – 2,50 EUR/godz.;
1.2. dla dzieci do 18 roku życia uczących się w szkole ogólnokształcącej lub placówce szkolenia zawodowego, studentów, emerytów lub osób niepełnosprawnych – 1,50 euro/godz.;
1.3. 1 osoba dorosła i 1 dziecko – 3,00 EUR/godz.;
1.4. Dla rodzin (2 osoby dorosłe i 1 dziecko) – 6,00 EUR/godz.;
1.5. Basen i sauna dla jednej osoby dorosłej – 4,00 EUR/godz.;
1.6. basen i sauna dla osoby dorosłej i 1 dziecka – 4,50 EUR/godz.;
1.7. Abonament na basen dla osoby dorosłej (8 razy w ciągu 1 godziny) – 18,00 EUR;
1.8. Karnet na basen dla dziecka do lat 18, studenta, osoby niepełnosprawnej i emeryta (8 razy na 1 godzinę) – 9,00 EUR;
1.9. Abonament na basen i saunę (8 razy po 1 godzinie) – 24,00 EUR;
1.10. Wypożyczenie toru pływackiego – 26,00 EUR/godz.;
1.11. Wypożyczenie zestawu basenowego i saunowego dla grupy – 58,00 EUR/godz.;
1.12. Aktywność z liderem grupy w basenie – 1,00 EUR/godz.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.