Bank Litwy proponuje ograniczenia prowizji od sprzedaży inwestycyjnych ubezpieczeń na życie

fot. Władimir Iwanow (VŽ).

Bank Litwy (LB) proponuje ograniczenie wynagrodzeń dystrybutorów inwestycyjnych ubezpieczeń na życie i zaostrzenie procedury informowania potencjalnych klientów. Ma także na celu bardziej rygorystyczną ocenę kwalifikacji dystrybutorów.

LB proponuje ograniczenie wynagrodzeń dystrybutorów inwestycyjnych ubezpieczeń na życie, których wysokość uzależniona jest od liczby zawartych umów inwestycyjnych ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczyciel nie byłby w stanie płacić pośrednikowi prowizji za każdą zawartą umowę, ale mógłby płacić stałą kwotę, np. 1000 euro miesięcznie. Zmniejszyłoby to konflikty interesów i liczbę przypadków niewłaściwej sprzedaży” – mówi LB.

Organ regulacyjny rynku zwraca uwagę na ograniczenia lub wręcz całkowity zakaz płacenia prowizji w dystrybucji produktów inwestycyjnych związanych z ubezpieczeniami na życie w takich krajach jak Irlandia, Czechy, Hiszpania, Włochy, Holandia, Rumunia, Słowacja, Finlandia, Szwecja i Węgry.

LB proponuje również nałożenie na ubezpieczycieli i pośredników obowiązku „przedstawienia ubezpieczającemu zalecenia dotyczącego przydatności produktu” przed zawarciem umowy inwestycyjnego ubezpieczenia na życie.

„Celem jest bardziej odpowiedzialne uwzględnienie potrzeb konkretnego klienta” – wyjaśnia regulator rynku, biorąc przykład z Czech, Grecji, Włoch, Polski, Luksemburga, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Oprócz proponowanych zmian w prawie LB zamierza zaostrzyć wymagania kwalifikacyjne dla dystrybutorów inwestycyjnych ubezpieczeń na życie oraz opracować wytyczne dotyczące dystrybucji inwestycyjnych ubezpieczeń na życie. Wytyczne obiecują zbadać, w jaki sposób określić potrzeby konsumentów, przydatność produktu i ocenić jego akceptowalność.

W poniedziałek LB przedstawił wspomniane zmiany w prawie ubezpieczeniowym, twierdząc, że „zapobiegną one niewłaściwej sprzedaży inwestycyjnych ubezpieczeń na życie i ochronią konsumentów przed oszustwem”.

„Inwestycyjne ubezpieczenia na życie to złożony, ryzykowny i kosztowny produkt, z którego skorzystało już ponad 420 000 mieszkańców Litwy, czyli tyle, ile łącznie mieszka w Kownie i Szawlach. Na rynku powszechne są złe praktyki związane z płaceniem prowizji, które powodują, że dystrybutorzy produktów skupiają się bardziej na ilości sprzedaży niż na jakości. Zmiany, które proponujemy, zasadniczo zmienią sytuację, uchronią użytkowników przed błędami i tym samym znacznie wzmocnią ochronę użytkowników, którzy wybrali ten produkt” – stwierdził w raporcie Simonas Krėpšta, członek Zarządu Banku Litwy .

LB wylicza, że ​​w 2021 r. zawarł ok. 50:00, w 2022 r. – 51 tys., a w tym roku w ciągu 7 miesięcy – 26 tys. umów inwestycyjnych ubezpieczeń na życie.

LB składa powyższe propozycje po konsultacjach społecznych i badanie tajemniczego klientaco pokazuje, że w prawie 40% przypadków klientom oferuje się inwestycyjne ubezpieczenie na życie, które nie odpowiada ich potrzebom, co zdaniem regulatora „może doprowadzić do skutku, którego klient się nie spodziewał”.

„W zależności od wybranego produktu i ubezpieczyciela odliczenia bezpośrednie i pośrednie mogą wynosić od 20 do 51% zapłaconych składek ubezpieczeniowych, a skumulowana kwota może być nawet niższa niż zapłacone składki” – podaje przykład LB.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.