Stacja transformatorowa VKG Elektrivrgud. Zdjęcie firmowe
Fundusz Infrastruktury BaltCap II (BInF II) osiągnął porozumienie w sprawie nabycia 100% akcji drugiego co do wielkości operatora sieci elektroenergetycznej w Estonii, VKG Elektrivrgud. BaltCap postrzega to przejęcie jako posiadające ogromny potencjał poziomego wzrostu w zakresie świadczenia usług energii elektrycznej i zarządzania siecią.
VKG Elektrivrgud jest drugim po państwowym przedsiębiorstwie Elektrilevi operatorem sieci elektroenergetycznej i dostawcą energii elektrycznej w Estonii.
Sieć VKG Elektrivrgud w północno-wschodniej Estonii obejmuje miasta Narva, Narva-Jesuu i Sillam oraz ich okolice, które liczą około 71 000 mieszkańców i są dużymi ośrodkami przemysłowymi.
VKG Elektrivrgud 2022 dystrybuuje około 250 GWh energii elektrycznej. Spółka zarządza 946 km linii elektroenergetycznych oraz 374 stacjami elektroenergetycznymi niskiego, średniego i wysokiego napięcia.
Fundusz Infrastrukturalny BaltCap ma na celu zwiększenie potencjału i odporności krajów bałtyckich i Polski. Dystrybucja energii elektrycznej jest podstawową usługą infrastrukturalną, a dalsza rozbudowa sieci w regionie Ida-Virumaja doskonale spełnia ten cel. Ida-Virumaja jest sercem estońskiego przemysłu, a usługi dystrybucji energii elektrycznej muszą być elastyczne i niedrogie, aby zaspokoić potrzeby klientów przemysłowych i prywatnych w regionie, powiedział w komunikacie prasowym spółki partner zarządzający BaltCap, Simonas Gustainis.
Potencjał wzrostu horyzontalnego i synergii widzimy w rozwoju pozostałych usług zarządzania energią elektryczną i siecią. Mogą one obejmować usługi ładowania samochodów elektrycznych, produkcję energii odnawialnej, rozwiązania w zakresie magazynowania energii, a także telekomunikację i oświetlenie uliczne – dodaje.
Viru Keemia Grupp to duża firma z branży chemicznej, skupiona na projekcie przemysłowym Ida-Virumaja pltr. Analiza strategiczna grupy przeprowadzona w ubiegłym roku zmieniła pozycję regulowanych spółek w naszym portfelu – w raporcie cytowany jest Ahti Asmann, Prezes Zarządu Viru Keemia Grupp.
Według niego właśnie dlatego w zeszłym roku Grupa Moni sprzedała sieć ciepłowniczą, a teraz sprzedaje także VKG Elektrivrgud. Podpisanie umowy to początek procesu, teraz firmy będą zabiegać o pomyślne sfinalizowanie transakcji.
Doradcami kupującego przy transakcji były TGS Baltic i Opinio Finance, natomiast doradcami sprzedażowymi były Superia i Cobalt.
Wartość transakcji i inne informacje nie są ujawniane. Umowa nie została jeszcze zatwierdzona przez organ ds. konkurencji; powinno to nastąpić w ciągu 1 do 2 miesięcy.
[{„title”:”BaltCap fondas Vievyje finiuoja su unikalia investicija: upildyti nesitiki net per metus”,”url”:”https://vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2023/10/09/baltcap-fondas-vievyje-finisuoja-su-unikalia-investicija-uzpildyti-nesitiki-net-per-metus”,”category”:”PREMIUM”,”profiles”:[1022,1056,1067,1633,1658,1669,1873,2004]},{„title”:”Nord Security Lietuva przyciąga najlepszych inwestorów”,”url”:”https://vz.lt/inovacijos/2023/10/05/nord-security-i-lietuva-atvede-auksciausios- półki-inwestor”,”kategoria”:”PREMIUM”,”profile”:[1014,1019,1067,1633,1660,1669,1686,1688,1873]},{„title”:”Drugi fundusz infrastrukturalny BaltCap zainwestuje także w Swedbank, fundusz emerytalny SEB”,”url”:”https://vz.lt/rinkos/2023/10/17/antrasis-baltcap -infrastructures – fondas -investa-et-swedbank-seb-pensiju-fondu-lesas”,”kategoria”:”PREMIUM”,”profile”:[1014,1056,1067,1633,1669,1873]},{„title”:”S. Gustainis: jesteśmy mieszkańcami wsi, którzy nie pożyczają, dlatego jesteśmy tak odporni”,”url”:”https://vz.lt/rinkos/2023/10 /20/ s- gustainis-esame-wieśniacy-nie-pożyczkobiorcy-dlatego-jesteśmy-tak-odporni”,”kategoria”:”PREMIUM”,”profile”:[1014,1056,1067,1633,1639,1669,1670,1872,1873,2097]}]Wygląda na to, że zarządzający funduszem private equity BaltCap w ciągu dwóch tygodni zakończył pierwszy etap akumulacji nowego funduszu infrastrukturalnego bez Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), funduszy emerytalnych Swedbank i SEB, Citadele Asset Management nie przyczyniają się do tego.
BaltCap Infrastructure Fund II (BInF II) to drugi fundusz infrastrukturalny zarządzany przez BaltCap, jego planowana wielkość to 200 mln. EUR, a czas trwania wynosi 20 lat.
Baltcap nie jest jedynym zarządzającym funduszami inwestującym w infrastrukturę na Litwie i nawet niedawno niektórzy z nich zaczęli dystrybuować bardziej wyspecjalizowane fundusze, ukierunkowane na określone obszary.
Przykładowo Nter Asset Management zlecił aktywną dystrybucję funduszu infrastruktury społecznej, który zgodnie ze swoją strategią stara się inwestować w obiekty infrastruktury społecznej przeznaczone na realizację placówek oświatowych, szkół i placówek oświaty nieformalnej, placówek medycznych tj. kliniki. , szpitale i dostęp długoterminowy, działalność pielęgniarska.
Renewable Energy inwestuje w INVL Renewable Energy Fund I, 7-letni subfundusz ukierunkowany na energię odnawialną, również w Polsce. W tym obszarze inwestuje się w energię odnawialną, a Lords LB Asset Management inwestuje w energie odnawialne.
INVL zarządza także INVL Partner Global Infrastructure Fund I, prawdą jest, że inwestuje środki subfunduszu, w jego portfelu inwestowane będą infrastruktury (eng. podstawowa infrastruktura) instalacji na rynkach rozwiniętych.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Targowiska tematyczne
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”