Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Axis Tech, firma zajmująca się rozwiązaniami dla energetyki i obróbki metali należąca do Grupy Icor, otrzymała zamówienie w Lublinie. Wspólnie z polską spółką „Energoserwis” wygrała przetarg przedsiębiorstwa ciepłowniczego „Megatem EC-Lublin” i zbuduje elektrociepłownię kogeneracyjną na biopaliwa.
Spółka podała, że jej moc elektryczna wyniesie 12 MWe, a cieplna 50 MW. Całkowita wartość projektu to 41,5 mln. EUR. Część finansowana jest przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Axis Tech dostarczy kocioł parowy ze złożem fluidalnym o mocy 50 MW opalany biopaliwem oraz elektrofiltr do oczyszczania gazów spalinowych. Producentami tego sprzętu są renomowane, międzynarodowe firmy. System zasilania biopaliwem i ekonomizer kondensacyjny dymu o mocy 7 MW zostały wyprodukowane przez samą firmę Axis Tech.
Jej specjaliści przeprowadzą także prace instalacyjne i rozruchowo-regulacyjne na dostarczonym sprzęcie.
Planuje się, że nowa elektrownia zostanie oddana do użytku w 2022 roku. Na koniec 2023 roku planuje się, że wyprodukowana w elektrowni energia będzie dostarczana do sieci elektroenergetycznej, gdyż Megatem EC-Lublin wygrała przetarg na zamówienia publiczne na dostawę energii elektrycznej.
„Do głównych wyzwań w Lublinie należy właściwy wybór technologii i zarządzanie złożonym projektem. Terminy budowy elektrowni są krótkie, główna sekwencja prac spójna, a kary za opóźnienia wysokie” – powiedział Paulius Arštikys , dyrektor generalny Axis Tech, w raporcie.
Megatem EC-Lublin dostarcza energię cieplną mieszkańcom wszystkich dzielnic Lublina. Ciepło produkowane jest w układzie skojarzonym, pozwalającym na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i dostarczanie pary niezbędnej do technologicznych procesów produkcyjnych. Firma dostarcza go do fabryk zlokalizowanych na terenie dawnych Lubelskich Zakładów Samochodowych.
Według Axis Tech budowane przez nią kotłownie generują ponad 60% energii produkowanej z biopaliw na Litwie. Firma zrealizowała ponad 200 projektów budowy elektrowni i kotłów na biopaliwa na Litwie, Łotwie, Estonii, Szwecji, Norwegii i Rosji.
W zeszłym roku obroty firmy sięgnęły 43,4 mln. EUR, zysk netto – 3,7 mln. EUR. w 2018 r. odpowiednio 58,8 mln. Według danych Centrum Rejestrów wynosi ono 2,3 mln euro i 2,3 mln euro.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Budownictwo i nieruchomości”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”