Po tajnym ślubie wielki książę litewski, przyszły król polski Zygmunt August, przygotowywał się do opuszczenia Wilna na pół roku. Musiał pogodzić swoje małżeństwo z rodziną i polską szlachtą i je zalegalizować. Barborę Radvilaitė zostawił pod opieką niezawodnych podwładnych, ale wcześniej zamówiła komplet przezroczystych naczyń szklanych. Miało to być tylko jedzeniem i piciem kobiety.
Książę nakazał przechowywać naczynia w specjalnej skrzynce, wyjąć je tuż przed przekazaniem jedzenia Barborze i oddać klucz do skrzynki wiernemu słudze. W ten sposób Zygmunt August miał nadzieję uchronić swoją miłość przed próbą zatrucia.
Ta historia zainspirowała Juliję Janus, twórczynię wystawy „Sekretna miłość” i kulturalny start-up o tej samej nazwie, projektantkę mody, artystkę interdyscyplinarną, organizatorkę projektów kulturalnych, do stworzenia kubków o nowoczesnym i współczesnym designie z l szklanym artystą R. Kriukas. Nadal można je zobaczyć na otwartej w tym tygodniu w wileńskim Ratuszu wystawie „Secret Love”, która stała się jednym z najważniejszych punktów Vilnius Design Week.
Idea start-upu kulturalnego „Secret Love”, narodzonego kilka lat temu, pozwoliła artystce Julii Janus zgromadzić najciekawszych artystów kraju i stworzyć nowoczesną kolekcję prezentów i przedmiotów projektowych Takie samo imię. z nimi. Całą kolekcję można znaleźć na stronie „Sekretna miłość” w sali wystawienniczej-platformie. Ideą kulturalnego start-upu jest zrzeszenie producentów i twórców, zainspirowanie ich do zanurzenia się w historii Wilna i Litwy, odzwierciedlenia jej w swojej twórczości oraz zaproszenia przyszłych nabywców przedmiotów z platformy kolekcji do pójścia na twórcy.
„Wileńska dzielnica szklarska pojawiła się za panowania Zygmunta Augusta. To ciekawa historia litewskiego szkła, którego Julija pozwoliła mi dotknąć” – mówi szklarz R. Kriukas, który stworzył dwa kieliszki do kolekcji „Secret Love”, odzwierciedlające miłość pary królewskiej i esencję na początek In i Yang.
„To było ciekawe doświadczenie spojrzeć wstecz na czasy Barbory i Zygmunta, chociaż nie jestem wielkim fanem historii. Podobał mi się temat, spodobało mi się zaproszenie do rozmowy o miłości, której zasady nie podlegają. Jestem twórcą sztuki nowoczesnej, ciekawiło mnie, jak ożywić historię w szkle.W 1547 r. to Zygmunt August nadał Martynasowi Paleckisowi przywilej na założenie warsztatu szklarskiego pod Wilnem i sprzedaż wyrobów szklanych.Pracownia produkowała szkło okienne , kieliszki, butelki i zastawę stołową.Stare mapy Wilna pokazują, że ulica Stiklių stała się wówczas centrum handlu szkłem”, wyjaśnia artysta, dodając, że dziś na Litwie nie pozostało już wielu mistrzów szkła.
Rozkwitająca przez prawie 470 lat tradycja stoi obecnie w martwym punkcie. Szklarze, którzy nie odnajdują się w dziedzinie sztuki, kultury i biznesu, zmieniają pracę lub wyjeżdżają do pracy w innych krajach. A dziś słynna Dzielnica Szkła nie ma gdzie wystawiać ani kupować wyrobów szklanych. Nawet R. Kriukas, jeden z najsłynniejszych litewskich artystów szkła, który regularnie organizuje swoje wystawy za granicą, musiał zawiesić pracę w swojej pracowni w Poniewieżu i kontynuować działalność w Czechach.
Kubki „Sekretna miłość” są również produkowane w Czechach i wystawiane przez R. Kriukasa. Prace inspirowane były starymi rysunkami odkrytymi przez twórczynię projektu Julię Janus. – Nie rysowałam żadnych szkiców, nie da się pięknie narysować szkła, huty szkła rodzą się od nowa – mówi szklarz, który kiedyś bawił się pomysłem stworzenia specjalnego szklanego zestawu zastawy stołowej. Jego ozdoba miała stać się filiżanką. – A oto stworzyłem ich – króla i królową. Są jak niewidzialna część mojego fantastycznego serwu. »
R. Kriukas konsultował się z czeskimi mistrzami szkła przy tworzeniu swojej kolekcji kubków. Po opowiedzeniu im legendy Zygmunta Augusta i Barbory usłyszał niespodziankę – jak w małych twórczych formach przekazać tak piękną historię, skoro jesteś mistrzem rzeźbiarza?! „Ale miłość jeszcze nie potrafi takich rzeczy” – śmieje się artysta. – Pamiętasz, jak Sigismond musiał walczyć o swoją miłość? W miłości jest bardzo mocny początek sztuki i kreatywności. »
To on zainspirował artystę szkła do przekształcenia kształtów filiżanek Barbory i Zygmunta w ogromne rzeźby wazonowe. Na razie żyją tylko w wyobraźni artysty, ale w przyszłości to właśnie z nimi szklarz chciałby porozmawiać o relacji kobiety i mężczyzny we współczesnej sytuacji.
Na wystawie „Sekretna miłość” Julija Janus prezentuje kreatywne przedmioty, które pojawiły się w komunii nie tylko z artystą szkła Remigijusem Kriukasem, ale także z projektantką szkła Undą Prisca, projektantką mody Andrą Jatautienė, projektantką grafiki Gajumi Eidiejus, Wileńska Szkoła Inżynierii Samochodowej i Biznesu , producenci wosków roślinnych Flamera, producenci pościeli Decoflux, biżuteria De Ribas, fabryka cukierków Rūta, eksperci w dziedzinie druku artystycznego i tekstyliów.
Pomysł na wystawę zrealizował Rada Kultury Litwy, kurator wystawy Petras Saulėnas i architekt Gediminas Stoškus.
Wystawa czynna w Urzędzie Miasta Wilna do 28 maja.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”