Armia: Rozpowszechnia się dezinformacja, że ​​ćwiczenia wojskowe mają przygotować żołnierzy na Ukrainę

Litewska armia ostrzega przed dezinformacją w internecie, że międzynarodowe ćwiczenia wojskowe „Żelazny Wilk 2023-1” mają na celu przygotowanie żołnierzy i lekarzy do wojny na Ukrainie.

Jak poinformowało wojsko w piątek, dezinformacja zaczęła się szerzyć 22 maja, kiedy w serwisie „The Duran” ukazał się artykuł w języku angielskim „Co się dzieje pod pozorem ćwiczeń wojskowych na Litwie”. W artykule uznano, że Litwa pod pozorem ćwiczeń przygotowuje swoich żołnierzy i lekarzy do udziału w operacjach wojskowych za granicą.

„On (autor artykułu – BNS) przypuszczał, że kontyngent litewski przygotowywał się do udziału w operacji na terytorium Ukrainy i napisał, że zaproszenia do pełnienia służby lekarskiej i gotowości do służby za granicą zostały wysłane do obywateli Litwy przez e-mail -mail. W artykule wskazano również, że znajomość języka polskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego byłaby zaletą dla lekarzy” – czytamy w raporcie.

Angielskojęzyczna strona „Daily Kos” i rosyjskojęzyczna strona „Military-polityczny przegląd” również rozpowszechniają dezinformację na jej temat.

„Już to wskazuje, że pod przykrywką tych szkoleń Litwa przygotowuje swoich żołnierzy do bezpośrednich działań wojennych na Ukrainie, a litewskich lekarzy do przyjęcia wielu rannych Litwinów na polu bitwy” – czytamy w raporcie.

Wskazuje już, że pod przykrywką tych szkoleń Litwa przygotowuje swoich żołnierzy do bezpośrednich działań wojennych na Ukrainie, a litewskich lekarzy do przyjęcia wielu Litwinów rannych na polu bitwy.

Ta sama informacja została później opublikowana na litewskich portalach internetowych „Ldiena” i „20min”.

Według raportu dezinformacyjne wiadomości są uzupełnione fałszywym pismem Ministerstwa Zdrowia, które zawiera amatorsko zredagowane ogłoszenie zapraszające do służby w szeregach lekarzy wojskowych w Polsce i Lublinie. Jakość sfałszowanego pisma była słaba, było słabo czytelne, a na adresatach pisma nie było adresatów.

„Takie nieistniejące pismo „w sprawie ofert pracy dla specjalistów ds. zdrowia” zostało rzekomo podpisane przez wiceministra zdrowia 15 maja tego roku” – pisze wojsko.

Według przedstawicieli wojskowej medycyny wojskowej podobne teksty ofert pracy, ale bez niektórych sfałszowanych dziś szczegółów, rzeczywiście zostały opublikowane w 2022 r. na stronie litewskiego rządu.

„Chcieliśmy zwabić z nimi lekarzy wojskowych do armii litewskiej. „Możliwe, że złośliwi ludzie skopiowali teksty z tej strony i zmodyfikowali je tak, aby tworzyły komunikaty dezinformacyjne” – twierdzą przedstawiciele wojska.

Z raportu wynika, że ​​wojskowa służba medyczna armii litewskiej nigdy nie poszukiwała ratownika medycznego do służby w Lublinie, Polsce ani innych krajach, a ogłoszenia nie wskazywały wymagań językowych.

Zdaniem wojska faktem jest, że obywatele Litwy i innych krajów mieszkających na Litwie są zapraszani do udziału w międzynarodowej misji jako specjaliści wojskowej służby zdrowia, chociaż w litewskiej armii mogą służyć tylko obywatele tego kraju.

Litewskie wojsko przypomniało, że wprowadzające w błąd informacje są często rozpowszechniane celowo, aby obywatele Litwy nie ufali decyzjom przywódców politycznych i wojskowych kraju, bagatelizować znaczenie członkostwa Litwy w NATO i UE, aby wzbudzić niezadowolenie z ich kraju, manipulować faktami historycznymi, rozwijać nierealistyczną i jednostronną interpretację faktów.

Około 3500 żołnierzy i 600 jednostek sprzętu wojskowego z Litwy i jedenastu innych krajów NATO – Belgii, Czech, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Chorwacji, Polski, Luksemburga, Holandii, Norwegii – wzięło udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych „Żelazo Wilk 2023-1″. Portugalia i Niemcy.

W roku ćwiczeń na Litwę wysłano wysuniętą grupę bojową NATO, a litewski batalion piechoty Vaidotas przeszkolono w metodzie siła na siłę do prawidłowego prowadzenia operacji ofensywnych i obronnych.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *