Przez długi czas w rozpoznaniu lotnictwo było prawie jedynym sposobem spojrzenia na skład wroga. Jednak wraz z rozwojem systemów obrony powietrznej loty w obcej przestrzeni powietrznej stają się coraz bardziej niebezpieczne dla samolotów. U-2, najsłynniejszy samolot rozpoznawczy w Stanach Zjednoczonych, jest w służbie od 65 lat, a jego wycofanie z eksploatacji planowane jest już na 2023 rok. Jeszcze wcześniej samolot SR-71 Blackbird przeszedł na emeryturę.
W ich miejsce pojawiają się drony zwiadowcze, takie jak RQ-9 Reaper,Globalny Sokół RQ-4Global Hawk to najdroższy masowo produkowany bezzałogowy statek powietrzny, którego koszt szacuje się na około 140 milionów dolarów. Jego program rozwojowy kosztował 14 miliardów dolarów. A najmniejszy dron – „Black Hornet” – waży zaledwie 33 gramy.
Jednak po rozpoczęciu wojny na Ukrainie większość armii musi ponownie przemyśleć zasady wyboru dronów taktycznych.
Doświadczenie pokazało, że nie ma sensu inwestować milionów dolarów w drogie, zaawansowane technologicznie drony – ważniejsze jest, aby mieć ich dużo. Jednak to wojska NATO wybrały pierwszą drogę.
„Prawdziwa wojna wymaga wielu tanich dronów, które można produkować masowo i szybko” — pisze felietonista forbes.ua Władimir Dacenko.
Na Ukrainie funkcję rozpoznawczą pełnią zwykle proste komercyjne drony z wysokiej jakości kamerą i dobrym sterowaniem. Pozwalają szybko dostosować ogień artyleryjski, zwiększają skuteczność niszczenia strzałów. Bardziej zaawansowane drony pozwalają na wycelowanie pocisków artyleryjskich w cel znajdujący się pod kontrolą operatora drona, co pozwala na niszczenie ruchomych celów bez określonych współrzędnych.
Większe drony są używane jako drony szturmowe. Przenoszą małe kierowane pociski rakietowe, które wystarczą do zniszczenia pojedynczego elementu maszyny lub sprzętu. Drony zostały opracowane do tego celu przed wojną, ale teraz na Ukrainie drony są wykorzystywane do zadań, w których wcześniej ich przydatność była kwestionowana.
Moździerze dronów
Już na początku wojny drony zaczęto wykorzystywać nie tylko do rozpoznania, ale także do zrzucania czegoś. Taka taktyka była stosowana w innych wojnach, np. w Syrii, ale na Ukrainie stała się zjawiskiem masowym. W mediach społecznościowych pełno filmów, na których ukraińskie drony zrzucają granaty na rosyjskie pozycje.
Konwencjonalne moździerze są dość niedokładne, a dron może bezpieczniej zrzucić materiał wybuchowy z dokładnością do jednego metra i zaoszczędzić amunicję.
800 najnowszych tajwańskich dronów Revolver 860 ze zintegrowanym systemem bębnowym, który może pomieścić osiem min, w zależności od ich kalibru, dotarło już na Ukrainę. Ten dron może przebyć 20 kilometrów i pozostać w powietrzu do 40 minut.
Jednak Ukraina już zaczyna używać jeszcze potężniejszych krajowych dronów z dwoma bębnami. Pojawiają się też drony z większymi materiałami wybuchowymi.
Ciężkie – drony produkcji ukraińskiej. pic.twitter.com/jQbxV8H7BD
— M|§F|T 🇺🇸🇺🇦 (@am_misfit) 16 listopada 2022 r
Takie drony kosztują tyle samo, co tradycyjne moździerze – około 20-50 tysięcy dolarów, ale ich skuteczność jest nieporównywalnie większa. Największą wadą jest podatność na zakłócenia elektroniczne.
Jeśli w okopach da się obronić przed tradycyjnymi moździerzami, to nie jest to duża przeszkoda dla wiszących nad rowem dronów. Drony stopniowo stają się alternatywą.
Małe drony kamikadze
Są to drony, które mogą długo unosić się nad celem (amunicja krążąca). Stany Zjednoczone mają dość skutecznego drona kamikaze, Switchblade 600, który wykorzystuje tę samą głowicę, co pocisk przeciwpancerny Javelin. Jednak Stany Zjednoczone nie zaczęły masowo dostarczać takiej broni na Ukrainę. Taki dron kosztuje nawet 220 tys. dolarów, mniej więcej jak radziecki bojowy wóz piechoty. Cel nie powinien być tańszy niż sposób, w jaki został zniszczony.https://www.youtube.com/watch?v=Y3JPl0VJf5I
Rosja również rozwija takie drony – „Lancet” i „Kub”, ale pojawiają się pytania o ich skuteczność. W mediach społecznościowych pojawił się film, na którym Lancet najwyraźniej niszczy ukraińską haubicę. Chociaż wideo wyglądało przekonująco, ukraińscy dziennikarze wykazali później, że szkody wyrządzone przez haubicę były minimalne.
Współczesny rosyjski dron kamikaze uderza w ukraińską haubicę.
Ukraińscy żołnierze: Zasadniczo zmień koło i będzie działać. pic.twitter.com/nOp9zMdQ4s– Specjalny kot Chersoniu 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) 29 listopada 2022 r
Masa głowic rosyjskich dronów to około 2-5 kilogramów – oczywiście są one niebezpieczne dla żołnierzy. Sami Ukraińcy doceniają to, że rosyjskie drony są dość powolne i hałaśliwe, więc ich skuteczność może być niska.
Dla porównania, pocisk przeciwpancerny Javelin ma 8,4-kilogramową głowicę i kierunkowy wybuch, który może przebić nawet pancerz współczesnego czołgu. Jest mało prawdopodobne, aby Lancet spowodował poważniejsze uszkodzenia ciężkich pojazdów opancerzonych. Ale Rosjanie mają dużo Lancetów, spełnia kryteria „taniego i prostego” drona, może być produkowany masowo i szybko uzupełniać wyczerpane zasoby.
Ukraina otrzymała od Polski drony kamikadze, ale ich głowice są jeszcze mniejsze, około 0,8 kilograma i mogą być użyte tylko do atakowania personelu. Tradycyjne drony i moździerze robią to skuteczniej, ocenia V. Datsenko.
„Ukraina od dawna przegrywa wyścig o latające drony. Nawet przy wątpliwej skuteczności Lanceta Rosja ma systemowe rozwiązanie i je wykorzystuje. Oczywiście Ukraina ma pociski kierowane pociski artyleryjskie Excalibur, które gwarantują celne trafienia w zasięgu o promieniu 40 kilometrów pociski Excalibur kosztują jednak prawie tyle samo, co Switchblade 600 – około 180 tysięcy dolarów ”- komentuje.
Wielkie drony kamikadze
Drony mogące przenosić ponad 50 kilogramów materiałów wybuchowych były używane przez stronę ukraińską w pierwszej wojnie, atakując rosyjskie bazy naftowe. Prawdopodobnie do tego celu zostaną wykorzystane chińskie komercyjne drony „Mugin-5 PRO”, które kosztują ok. 10 tys. dolarów. dolarów. Zaletą tych dronów jest zasięg lotu, który sięga od 250 do 1500 kilometrów.
Te drony są niezwykle proste, tanie i dostarczają „ładunek” do lokalizacji na podstawie współrzędnych GPS. Te drony nie są kontrolowane przez operatora, więc są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Podążają wyznaczoną trasą na stosunkowo małej wysokości.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”