Ponad 4 na 10 mieszkańców (45%) ankietowanych w listopadzie ma tendencję do przekładania wyjazdów, prawie tyle samo co w marcu (44%). Na koniec tego roku ponad połowa (52%) respondentów zamierza ograniczyć wydatki na rozrywkę – nieco więcej niż w pierwszym kwartale, kiedy 48% było skłonnych zrezygnować z rozrywki ze względu na rosnące ceny. populacji kraju. Niemal co drugi mieszkaniec (47%) obiecuje zaoszczędzić pieniądze nawet odkładając plany zakupu sprzętu AGD, RTV i mebli.
„(…) W porównaniu z pierwszym kwartałem roku, w listopadzie już mniej mieszkańców deklarowało, że nie ma zamiaru ograniczać konsumpcji ze względu na inflację w ogóle. Obecnie nieco ponad jedna dziesiąta ludności jest gotowa do konsumpcji, ponieważ Jednak rzeczywiste dane z sektorów restauracyjnego, noclegowego i eventowego nie wskazują jeszcze, aby mieszkańcy zaczęli więcej oszczędzać – komentuje w raporcie Eglė Dovbyšienė, członek zarządu Banque SEB, szefowa bankowości detalicznej.
Według niej, choć ceny gwałtownie wzrosły, wielu mieszkańców dość optymistycznie patrzy na swoje perspektywy finansowe na koniec roku. Jedna czwarta (26%) ankietowanych spodziewa się wzrostu dochodów w nadchodzących latach, podczas gdy tylko 7% spodziewa się wzrostu dochodów w marcu. populacja. Obecnie 28% uważa, że w najbliższych latach dochody spadną. ankietowanych, podczas gdy wiosną 35 proc. obawiało się utraty części lub całości źródła utrzymania.
Z badań wynika, że w listopadzie co trzeci mieszkaniec Litwy (35%) był zadowolony ze swojej obecnej sytuacji finansowej. Jednak podobny odsetek (32%) społeczeństwa ocenia swoją sytuację finansową jako złą lub bardzo złą.
Z inicjatywy SEB Banku w listopadzie br. firma Norstat przeprowadziła badanie nastawienia społeczeństwa do jego obecnej sytuacji finansowej. W badaniu wzięło udział 1000 mieszkańców Litwy w wieku od 18 do 74 lat.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.