„Alvora” i jej partnerzy otrzymali 157 tys. euro

Budowa gazociągu polsko-litewskiego GIPL. Zdjęcie: Linas Butkaus (V).

Tylko najważniejszy litewski strategiczny projekt energetyczny ostatniej dekady, budowa gazociągu między Litwą a Polską, Alvora i Iauli, nadal toczy się w sądzie.

Sąd Rejonowy w Yauli 14 listopada. spełnił żądanie Alvory i zobowiązał się do spłaty prawie 157 tys. euro długu wraz z odsetkami wobec byłego wspólnika za budowę gazociągu.

Alvora twierdził w sądzie, że budowa gazociągu Iauli jest mu winna, bo gdy partner spóźniał się z zapłatą za towar ze spółką Ardega, wykupił umowę długu.

Wtedy budowa gazociągu w Iauli ujawniła, że ​​umorzenie długów to operacja fikcyjna, którą Alvora, nie dogadując się z młodym partnerem, wywiera na niego presję ekonomiczną.

Sąd ustalił, że Alvora i Ardega w 2021 roku zawrą i wykonają ugodę strony trzeciej (Ardeg BNS). Zasadniczo wymaga to, aby Alvora miała prawo do spłaty długu pozwanego za budowę rurociągu. Sąd orzeka, że ​​umowa nie może być uznana za fałszywą, zgodnie z decyzją sądu.

Zgodnie z umową o budowie gazociągu Iauli Alvora miała wykonać 75% prac projektowych, a sama 25%, czyli w 2021 r. i Amber Grid otrzymał ostateczne rozliczenie w wysokości 79,9 mln. EUR (bez VAT), Alvora był mu winien prawie 915 000 EUR (bez VAT).

Od decyzji sądu można się odwołać do litewskiego Sądu Apelacyjnego w ciągu 30 dni.

Walczy także w Wilnie

Obecnie Sąd Rejonowy w Wilnie (VAT) prowadzi postępowanie w sprawie budowy gazociągu Iauli w miejscowości Alvora, w związku z którą wspólnik wnosi o zasądzenie długu, niewypłacanie zysków wspólnika, odszkodowanie za straty oraz umowa kary umownej na łączną kwotę prawie 4,7 mln. EUR.

Według Leonosa Epulisa, kierownika budowy gazociągu Yauli, spółka zaprzecza zajęciu długu przez sąd w Yauli, ale twierdzi, że bardziej logiczne byłoby zbadanie wszystkich roszczeń wspólników wobec siebie przed jednym sądem.

Będziemy musieli spłacić dług wobec Sra Alvora w Wilnie. Szkoda, że ​​sądy w Wilnie i Jauli prowadzą postępowania formalne, ale ich nie łączą, bo wtedy nie widzą całości. A faktem jest, że my, młodzi partnerzy, próbujemy wykręcić ręce oszukańczymi procesami, zapominając, że projekt Alvora u GIPL nie do końca się z nami rozliczył i kończy z długiem w wysokości prawie 5 milionów. Eur, BNS, mówi.

Konsorcjum na budowę gazociągów Alvora i Iauli do 2022 r. budowa gazociągu o długości 165 km i średnicy 700 mm między granicą litewsko-polską a tłocznią gazu Jaunin wraz ze stacją opomiarowania i ograniczenia ciśnienia gazu w dystrykt mariampolski.

Ponad 500 km długości, ok. 500 mln Euro Projekt GIPL został zrealizowany przez Amber Grid we współpracy z polskim operatorem systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Rurociąg został oddany do użytku w maju.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.