Akcjonariusze zadecydują o losach polskiego „Rafako”.

Dawid Jaworskis, menadżer Rafaka. Fot. Puls Biznesu.

We wtorek akcjonariusze restrukturyzowanej polskiej spółki budowlanej Rafak będą dyskutować o swoich losach. Omówią plan pozyskania dodatkowego finansowania dla spółki, która ma ponad 450 mln euro zadłużenia. zł (102 mln euro).

Dawid Jaworski, szef Rafaka, rozmawiając z polskim portalem biznesowym Puls Biznes, ma nadzieję, że uda się uratować miasto Racibő z 1940 roku. działające firmy

Akcjonariuszom proponuje się pozyskanie nowego inwestora, który będzie właścicielem pakietu większościowych akcji Rafaka, a wierzyciele, których dług zostanie zamieniony na akcje, stracą łącznie około 30% kapitału. Po decyzji I zebrano ok. 150 mln. zł (33 mln euro), niezbędnych do wykonywania działalności.

Według D. Jaworskiego do podjęcia decyzji potrzeba co najmniej 90% głosów. Jeżeli jednak akcjonariusze nie zgodzą się na ten plan, moja spółka, nie otrzymawszy do końca listopada dodatkowego finansowania, będzie zmuszona ogłosić upadłość.

D. Jaworskis powiedział, że spółka prowadzi negocjacje z kilkoma potencjalnymi inwestorami, ale zniechęca ich obrona prawna Rafaka i jego klientów.

Wiele rzeczy już rozwiązaliśmy. Docelowo zawrzecie umowy ze spółkami Tauron, Energa, Gaz-System i wileńską elektrociepłownią – powiedział.

V poinformował, że Elektrociepłownia Wileńska i jej były główny wykonawca bloku biopaliwowego Rafak osiągnęły ugodę przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie.

Rafako zobowiązało się do zrekompensowania części strat poniesionych przez elektrociepłownię w Wilnie oraz przedłożenia istotnej dokumentacji dla projektu.

Gdybyśmy mieli wystąpić do arbitrażu w Sztokholmie, Rafak najprawdopodobniej zbankrutowałby i nie otrzymalibyśmy żadnej rekompensaty. Dodatkowo działalność Rafaka zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania przez litewskich podwykonawców swoich długów od polskiej spółki w ramach jej restrukturyzacji – powiedział Mantas Burokas, dyrektor wileńskiej elektrociepłowni.

Budynek Rafaka był częścią projektu kogeneracji w Wilnie, jednak gdy napotkał trudności finansowe i podjął decyzję o restrukturyzacji, umowa została rozwiązana.

Pracujące wcześniej przy instalacji Tilsta, Montuotojas, Axis Tech, Kaefer, Ulava i Elektrn energetika remontas podały po wyliczeniu, że Rafako, który wycofał się z projektu, jest im winien około 11 milionów. EUR.

Obecnie w Rafako pracuje 900 pracowników.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.