Abrams na Ukrainie, gniew między Polską a Niemcami i inne aktualne wiadomości

Przegląd najważniejszych wiadomości z Litwy i świata 25 września.

Zalecenia OECD będą przydatne w Kodeksie budowlanym

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) twierdzi, że aby system monitorowania budownictwa był skuteczniejszy na Litwie, konieczne jest uproszczenie procesów wydawania pozwoleń, skupienie się na bardziej ryzykownych projektach i większe udoskonalenie prasy na rynku. OECD proponuje uproszczenie procesu wydawania zezwoleń, poprawę ochrony dziedzictwa kulturowego poprzez zniesienie systemu podwójnych zezwoleń i wprowadzenie obowiązkowych wytycznych dla działań o niewielkim wpływie. Minister środowiska Simonas Gentvilas twierdzi, że przedstawione tam propozycje pomogą zapewnić wydawanie pozwoleń na budowę o sześć miesięcy szybciej. Dodatkowo – dodał – badanie wykazało, że mieszkańcy chcący dokonać minimalnych zmian w swoich domach są przeciążeni procedurami, chociaż większą uwagę należy zwrócić na bardziej ryzykowne budynki, takie jak wieżowce czy fabryki.

Dainius Labutis/ELTA

Budynek.

LOT będzie kontynuował loty na trasie Wilno – London City

Polska linia lotnicza „LOT Polish Airlines” będzie kontynuować loty pomiędzy portami lotniczymi w Wilnie a London City – litewskie lotniska podpisały z tą spółką umowę inwestycyjną. Będzie on realizowany według nowego modelu promocji lotów od 1 października. Loty pomiędzy Wilnem a London City od 2019 r. od maja do 30 września br. też grałem w LOT-a.

Czołgi Abrams są już na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w poniedziałek, że amerykańskie czołgi Abrams są już obecne w jego kraju i wzmocnią siły prowadzące kontratak na armię rosyjską, która kontynuuje inwazję. W. Zełenski nie określił, ile czołgów dotarło już do jego kraju i ile czasu zajmie wysłanie ich na front. Na początku tego roku Waszyngton obiecał Kijowowi trzy tuziny czołgów.

Scanpix

Odessa.

W nocy doszło do połączonego rosyjskiego ataku rakietowego i dronów na portowe miasto Odessa na południu Ukrainy, powodując zniszczenia infrastruktury portowej. Rzeczniczka Południowego Dowództwa Wojskowego Ukrainy Natalia Humeniuk stwierdziła, że ​​Rosja wyraźnie testuje gęstość obrony powietrznej. „Rozumieją, że infrastruktura portowa jest priorytetem dla naszego regionu i że jest niezawodnie chroniona. Ale właśnie dlatego dzisiejszy wieczorny atak był masowy i przeprowadzony połączonymi środkami” – powiedział Telegramowi.

Nasilają się napięcia między Polską a Niemcami

Minister spraw zagranicznych Polski oskarżył Niemcy o próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy jego kraju po tym, jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Warszawa musi wyjaśnić zarzuty, jakoby polskie konsulaty w Afryce i Azji rzekomo sprzedawały migrantom wizy na pracę tymczasową za tysiące euro. W zeszłym tygodniu niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała, że ​​Berlin rozważa wprowadzenie krótkoterminowych kontroli na granicy polsko-czeskiej, aby kontrolować liczbę nielegalnych migrantów przybywających do kraju.

Scanpix

Migranci na polskiej granicy.

Siły francuskie opuszczą Niger

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę, że ambasador Francji opuści Niger, a francuski kontyngent wojskowy zostanie w nadchodzących miesiącach wycofany z kraju. Oświadczenie Macrona następuje dwa miesiące po zamachu stanu w tym kraju Afryki Zachodniej, który obalił proparyskiego prezydenta. Francja ma w Nigrze około 1,5 tys. żołnierzy rozmieszczonych w regionie Sahelu do walki z dżihadystami. E. Macron powiedział, że po zamachu władze nie chcą już walczyć z terroryzmem.

Czy strajk w Hollywood dobiega końca?

Scanpix

Paramount Pictures to jedno z największych studiów filmowych w Stanach Zjednoczonych.

Strajkujący scenarzyści, których działania sparaliżowały Hollywood, oświadczyli w niedzielę, że osiągnęli, ich zdaniem, ekskluzywną umowę ze studiami, która umożliwi im powrót do pracy. Przełom wzbudzi nadzieję, że strajkującym aktorom uda się także dojść do porozumienia ze studiami i przełamać impas, który w dużej mierze wstrzymuje produkcję filmową i telewizyjną oraz kosztuje kalifornijską gospodarkę miliardy dolarów. Nie podano dalszych szczegółów, wskazano jednak, że tekst porozumienia jest nadal przedmiotem dyskusji i ostateczna decyzja o przyjęciu zaproponowanych warunków zostanie podjęta przez członków WGA.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *