A. Širinskienė: Niektóre wnioski systemu były bardzo zaskakujące

– Po części tak wyobrażałem sobie tę pracę, bo służba zdrowia to obszar, w którym nieustannie stawiane są wyzwania. Z drugiej strony, niektóre z odkryć, których dokonaliśmy… Naprawdę się tego nie spodziewałem i nie wiedziałem, że to możliwe. Powiedzmy historię „Pušyno kelios”, gdzie szef instytucji nie jest w stanie wyjaśnić, jak czterysta tysięcy euro zniknęło gdzieś w instytucji. Od miesiąca staramy się o informacje, ale niestety… To samo z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Ostatnią pozycję pod względem wykorzystania wsparcia finansowego UE zajmuje służba zdrowia. Zakończy się dwa tysiące dwadzieścia programów, ale przygotowaliśmy dopiero czternaście procent planów inwestycyjnych.

Poprzedni rząd i ministerstwo nie przygotowały projektów inwestycyjnych, w związku z czym na rozpatrzenie pozostało 86 proc. środków. Trzeba będzie je opanować w taki czy inny sposób w ciągu trzech lat. Jeżeli nie możemy ich wykorzystać do celów infrastruktury zdrowotnej lub społecznej, można je również wykorzystać do tego celu, wystarczy zwrócić je do Unii Europejskiej. Wiedząc, ile czasu pozostało i że projekty są jeszcze w przygotowaniu, jeszcze niezatwierdzone, ogromnym problemem może być to, że nie będziemy mogli wykorzystać tych pieniędzy ze względu na poprzednie rządy.

– Jakie przyczyny spowodowały, że środki UE nie zostały wykorzystane na programy działań?

– Rzeczywistość jest taka, że ​​przy częstych zmianach Ministrów Ochrony Zdrowia, średni staż pracy każdego ministra wynosi rok i trzy miesiące, za każdym razem, gdy próbował on napisać programy na nowo, dostosowując je nieco do własnej postawy i zainteresowań. W trakcie przeróbek po prostu nie wykorzystaliśmy ogromnego pakietu środków na poprawę infrastruktury.

– Jakie są Pana zdaniem najpilniejsze problemy dotykające obecnie system ochrony zdrowia?

– Przede wszystkim sektor farmaceutyczny, którym stopniowo zaczęliśmy się zajmować. Prawdą jest, że wciąż udoskonalamy rozwiązania dla medycyny kompensacyjnej. Ponadto w maju ma rozpocząć działalność nowa Rada ds. Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, co moim zdaniem pomoże wyjaśnić szereg kwestii związanych z dziedziną farmacji. Zreformowana zostanie także Narodowa Rada Zdrowia. Jej mandat właśnie się skończył i chcemy ją zreformować, aby stała się instytucją doradczą Sejmu z potencjałem naukowym.

– Jakie będą trzy główne zadania sesji wiosennej?

– Rozpatrzeniu zostanie pakiet alkoholowy, który powinien wkrótce wrócić z ministerstwa. Drugim priorytetem jest pakiet farmaceutyczny, który obejmie nie tylko zmiany w prawie farmaceutycznym, ale także wszystkie zmiany związane z Radą PSD. Pakiet ten obejmie nie tylko zmiany w systemie refundacji, ale także zapewni konkurencję. Jak wiecie, wysłaliśmy wniosek do Litewskiej Rady ds. Konkurencji o zbadanie, czy apteki naruszają warunki konkurencji. Otóż ​​trzecią priorytetową kwestią jest reforma Narodowej Rady Zdrowia, aby mogła jak najszybciej zacząć funkcjonować jako organ doradczy Sejmu.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *