A. Blinken przyjechał do Polski, aby koordynować działania dotyczące Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotyka się w czwartek z polskimi przywódcami, aby koordynować ich działania i wypracować wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy w obliczu zbliżających się wyborów w USA i rosyjskich ataków wywołujących nowe napięcia.

Czołowy amerykański dyplomata przybył do Polski pociągiem po wspólnej podróży z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Lammym do Kijowa, gdzie obaj obiecali szybko rozpatrzyć prośby Ukrainy o uderzenie w cele położone dalej na terytorium Rosji.

W Warszawie A. Blinken spotka się osobno z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą (Andrzej Duda), którzy głęboko nie zgadzają się w sprawach wewnętrznych Polski.

Jednak Polska, choć podzielona w polityce wewnętrznej, ma mroczne wspomnienia historyczne związane z Rosją i zjednoczyła się we wsparciu dla Ukrainy od czasu inwazji Moskwy na sąsiada w lutym 2022 roku.

Blinken ma nadzieję wykorzystać ostatnie miesiące administracji prezydenta USA Joe Bidena do współpracy z sojusznikami w celu zapewnienia szerokiego, długoterminowego wsparcia Ukrainie, która otrzymuje wielomiliardową pomoc wojskową i gospodarczą z Zachodu.

Jednak wybory prezydenckie w USA zaplanowane na 5 listopada mogą radykalnie zmienić stanowisko Waszyngtonu, największego zwolennika Ukrainy. Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump nie odpowiedział we wtorek na pytanie, czy chce, aby Ukraina zwyciężyła w debacie ze swoją rywalką, obecną wiceprezydent Kamalą Harris.

Następca polityczny Bidena, K. Harris, podczas debaty poruszył kwestię Polski i głosów Polaków, obiecując jednocześnie dalsze wspieranie Ukrainy.

Gdyby Stany Zjednoczone nie poparły Ukrainy, prezydent Rosji Władimir Putin „siedziby w Kijowie i przyglądałby się reszcie Europy, zaczynając od Polski” – powiedziała.

„Dlaczego nie powiesz 800 000 (polskich) Amerykanów tutaj, w Pensylwanii, jak szybko zrezygnowałbyś ze świadczeń i co uważasz za przyjaźń z, jak wiadomo, dyktatorem, który zje cię na lunch” – Harris powiedział Trumpowi: odnosząc się do niej dotychczasowe wyrazy podziwu dla W. Putina.

Jednak Polska, zagorzały sojusznik USA od zakończenia zimnej wojny, starała się współpracować z Trumpem podczas jego kadencji 2017–2021.

A. Duda spotkał się z D. Trumpem w kwietniu w Nowym Jorku i pogratulowali sobie nawzajem pracy.

D. Tusk, który zwyciężył w ubiegłorocznych wyborach i jest skupiony na Europie, mówił o przywróceniu demokracji po podziałach. Ta kwestia jest istotna także dla pana Bidena.

Biden powitał w tym roku w Białym Domu wspólnie D. Tuska i A. Dudę, mając nadzieję, że prześle przesłanie jedności w sprawie Ukrainy.

D. Tusk nie waha się krytykować członków Partii Republikańskiej D. Trumpa, którzy nie opowiadają się za pomocą dla Ukrainy.

Kiedy Kongres USA długo zwlekał z zatwierdzeniem programu pomocy wojskowej dla Ukrainy, Tusk powiedział, że spiker Izby Reprezentantów, republikanin Mike Johnson (Mike Johnson), jest osobiście odpowiedzialny za „tysiące istnień ludzkich”.

A. Blinken musi omówić dalszą koordynację działań z Warszawą. Polska stanowi ważny szlak logistyczny dla zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska zakupiła także więcej amerykańskiej broni. W zeszłym miesiącu Warszawa podpisała umowę z Boeingiem na zakup 96 śmigłowców szturmowych Apache.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *