Państwa regionu zgodziły się na utworzenie tak zwanego „muru dronów”, który miałby chronić zewnętrzne granice krajów za pomocą dronów, powiedziała minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
Oświadczenie to złożyła po spotkaniu z kolegami z krajów bałtyckich, Polski, Finlandii i Norwegii, które odbyło się w piątek na Łotwie.
„To zupełnie nowa rzecz: dronowa granica między Norwegią a Polską, której celem byłaby ochrona naszej granicy za pomocą dronów i innych technologii. Nie tylko infrastruktura fizyczna, systemy nadzoru, ale także wykorzystanie dronów i innych technologii, które pozwoliłoby nam również uchronić się przed prowokacjami ze strony wrogich krajów i zapobiec przemytowi” – powiedziała BNS A. Bilotaitė.
W przypadku tzw. „muru dronów” państwa miałyby wykorzystywać drony do monitorowania odcinka granicy, a także systemy antydronowe, które miałyby powstrzymywać drony wykorzystywane do przemytu i prowokacji ze strony wrogich państw – zadeklarował minister.
„Są to drony, które pozwalają nam monitorować sytuację z góry i widzieć znacznie dalej, niż pozwalają na to nasze systemy nadzoru. Jednak wprowadzono także inną część tej technologii, która pozwoli nam chronić nasze kraje i nasze granice przed dronami używanymi przez innych. krajów, które mają na celu szpiegowanie naszych informacji, przeprowadzanie prowokacji i organizowanie przemytu” – powiedział minister.
Według A. Bilotaitė Litwa już planowała wzmocnienie ochrony granicy z wykorzystaniem dronów: w ramach Państwowej Straży Granicznej utworzono jednostkę bezzałogowych statków powietrznych, trwają zakupy dronów i systemów. Dodatkowe przeciwdrony są w toku.
„Jako kraj zrobiliśmy wiele w tym kierunku. (…) Być może inne kraje będą musiały więcej zainwestować i przygotować się” – powiedział minister.
Według niej państwa będą obecnie oceniać „pracę domową”, jaką muszą odrobić, a następnie przy pomocy ekspertów instytucje państwowe przygotują plan wdrożenia „ściany dronów”.
Tych pytań jest wiele, trzeba ocenić wszystkie te algorytmy, ćwiczenia byłyby bardzo cenne – sprawdzilibyśmy je, ocenili i wzmocnili nasze przygotowania.
Minister nie podjął jeszcze decyzji, kiedy pomysł ten zostanie wdrożony.
„Dzisiaj zgodziliśmy się na tę koncepcję, następny krok to plan, konkretne działania (…) Na razie nie jest to określone (chwila – BNS), kiedy siadamy na tym technicznym szczeblu instytucji, my zadecydujemy, kiedy stanie się to realne” – powiedziała A. Bilotaitė.
A. Bilotaitė nie wykluczyła, że „mur dronów” powstanie dzięki funduszom Unii Europejskiej (UE).
„Wiadomo, że jeśli uzgodnimy wspólne rozwiązania, moglibyśmy ubiegać się o fundusze europejskie, jeśli jako region zgłosimy potrzebę, jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy dofinansowanie z Komisji Europejskiej (…). ) Gdy odbywa się to w sposób zorganizowany, jest to o wiele bardziej przydatne, ponieważ biorąc udział w negocjacjach jako region, można uzyskać lepszą cenę” – powiedział minister.
Odbędą się międzynarodowe ćwiczenia ewakuacyjne
Według A. Bilotaitė na spotkaniu uzgodniono także zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w państwach regionu.
„Uzgodniliśmy, że będziemy musieli spróbować podczas ćwiczeń regionalnych, zapewnić ewakuację ludności, zobaczyć, jak nasze instytucje są gotowe do pracy, do wzajemnej interakcji, jaka jest nasza zdolność do przyjmowania ludzi, jakie są możliwości innych krajów , jeśli będą gotowi przyjąć odpowiadającą nam liczbę osób” – powiedział minister.
„Tych pytań jest dużo, trzeba ocenić wszystkie te algorytmy, ćwiczenia byłyby bardzo przydatne – przyjrzelibyśmy się im, ocenilibyśmy je i wzmocnili nasze przygotowania” – dodała.
Minister nie zdecydował także, kiedy takie ćwiczenia mają się odbyć.
„Trudno powiedzieć, nie jest łatwo organizować ćwiczenia na taką skalę nie na poziomie krajowym, ale na poziomie międzynarodowym” – stwierdziła A. Bilotaitė.
Według niej gotowość Litwy jest obecnie oceniana przez unijną misję ewakuacyjną, która ma przedstawić swoje zalecenia w czerwcu.
„Mamy nadzieję, że te zalecenia pomogą nam opracować scenariusz ćwiczeń” – powiedziała A. Bilotaitė.
Zdaniem ministra podczas spotkania omawiano także możliwość wspólnego występowania przez państwa do KE o finansowanie infrastruktury bezpieczeństwa cywilnego.
„W sprawie formatu schronów zgodziliśmy się, że należy współpracować w zakresie finansowania infrastruktury na poziomie międzynarodowym. Jest to działalność kapitałochłonna, wymagająca dużego zapotrzebowania na środki finansowe. (…) Oczywiste jest, że musimy znaleźć sposoby na finansowanie europejskie, zgodziliśmy się, że zajmiemy się tą kwestią we wspólnym piśmie skierowanym do KE na szczeblu regionalnym” – powiedziała A. Bilotaitė.
„Musimy znaleźć sposoby finansowania bezpieczeństwa cywilnego na szczeblu europejskim” – dodała.
Spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych, które odbyło się na Łotwie w dniach 23-24 maja, w którym uczestniczyła także Ukraina, jest drugim spotkaniem tej formuły, a pierwszym, które odbyło się w ubiegłym roku w Wilnie.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”