Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė ma nadzieję, że po zakończeniu pandemii coraz więcej turystów będzie przyjeżdżać na Litwę i spędzać tam więcej niż jeden dzień.
Według ministra Litwa zamierza aktywnie zapraszać do odwiedzin turystów z Izraela, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, krajów bałtyckich i Finlandii.
„Pandemia się skończyła, a dla biznesu i państwa ważne jest, aby więcej ludzi przyjeżdżało tutaj i widziało nasze miasta, wsie i przyrodę. Oczywiście Izrael, Wielka Brytania, Niemcy, Polska to tradycyjnie kraje bałtyckie, a Finlandia to ważne rynki dla nas, gdzie Litwa również będzie prowadzić własne kampanie informacyjne – powiedziała A. Armonaitė podczas wręczania karty mobilności dla turystów zagranicznych przybywających na Litwę w środę.
„Mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie odkrywać Litwę, coraz więcej ludzi będzie tu spędzać coraz więcej dni, wydawać więcej pieniędzy i zobaczyć nasz piękny kraj” – dodała.
Zdaniem ministra interaktywna mapa przyda się firmom i gminom o ograniczonych zasobach.
Jest to ważne dla biznesu, ponieważ można zobaczyć przepływy i kierunki, którymi zwykle podróżują zagraniczni turyści.
„To ważne dla biznesu, ponieważ można zobaczyć przepływy i kierunki, którymi zwykle podróżują zagraniczni turyści. W ten sposób można rozszerzyć nasze usługi, zaplanować biznesplany i być może opracować ukierunkowanie pewnych decyzji marketingowych, aby turyści mogli odkryć naszą firmę w w jednym lub drugim kierunku… Gminy bardzo dokładnie zobaczą, gdzie ludzie odwiedzają najwięcej i mogą w ten sposób zaplanować, gdzie ulepszyć lub ulepszyć infrastrukturę ważną dla turystów” – powiedziała A. Armonaitė.
Olga Gončarova, tymczasowa dyrektor litewskiej agencji promocji turystyki „Podróż na Litwę”, powiedziała, że do tej pory liczbę turystów zagranicznych obliczano wyłącznie na podstawie liczby noclegów w obiektach noclegowych.
„Jednak dane te są opóźnione o miesiąc lub dwa, ale nie obejmują gości zagranicznych, którzy przyjechali na Litwę na jeden dzień lub korzystali z usług wynajmu krótkoterminowego” – zauważyła na konferencji prasowej O. Gončarova.
Z tej okazji nowa mapa mobilności turystycznej pokaże również dane dla osób podróżujących w ciągu dnia.
Szef „Podróży na Litwę” ma nadzieję, że projekt pomoże regionalnym firmom turystycznym.
„Mamy nadzieję, że w przyszłości te otwarte i dostępne dane staną się integralnym narzędziem, które umożliwi realistyczną ocenę trendów turystyki zagranicznej na Litwie i pomoże uczestnikom ekosystemu turystycznego, zwłaszcza na obszarach Litwy, gdzie informacje i dane są boleśnie brakujące do tej pory” – powiedziała Gonczarowa.
Jogilė Miezienė, analityczka Travel in Lithuania, zauważyła, że jednodniowe dane na mapie przydadzą się organizatorom wydarzeń i festiwali.
Według Žydrė Gavelienė, prezes Litewskiej Izby Turystyki, karta ułatwi firmom turystycznym planowanie produktów turystycznych skierowanych do podróżnych krótkoterminowych i tranzytowych przez Litwę.
„Co to da biznesowi – zobaczymy wpływ wydarzeń, konferencji, turystów biznesowych, pasażerów rejsów wycieczkowych na miasto, do którego jeżdżą i jak się poruszają, a także wiele innych możliwości zaplanowania kilkugodzinnych produktów dla odwiedzających” – powiedział. Ž. Gavelienė.
Arnas Zmitra, prezes Stowarzyszenia Litewskich Centrów Informacji Turystycznej, powiedział, że nowe działanie pozwoli lepiej wykorzystać środki przeznaczone na marketing i reklamę gmin oraz centrów informacji turystycznej, a także pozwoli uniknąć sporów o inwestycje w ich atrakcje poprzez monitorowanie ruchu turystycznego.
„Często toczą się spory z władzami miejskimi dotyczące kierunku finansów miejskich, takich jak inwestowanie w kopce lub ścieżki edukacyjne. Te przepływy pokażą, gdzie poruszają się zagraniczni podróżnicy” – powiedział Zmitra.
„Gminy mają własne budżety reklamowe i marketingowe, choć są one niewielkie. „W oparciu o te dane będzie można też bardziej ukierunkować te niewielkie budżety gmin i ośrodków informacji turystycznej” – dodał.
W środę litewskie Ministerstwo Gospodarki, Innowacji i Podróży zaprezentowało internetową kartę mobilności dla turystów zagranicznych oraz pilotażowy projekt monitorowania mobilności turystów. Mapa dostarczy danych o zagranicznych podróżnikach odwiedzających Litwę, a także o ich trendach podróżniczych w kraju.
Mapa wyświetla obecnie dane od maja do października ubiegłego roku. Według O. Gonczarowej, w tym roku śledzenie turystów zagranicznych zostanie przeprowadzone również w okresie maj-październik, kiedy od 2023 roku planowane jest zbieranie danych za cały rok, składanie ich z jedno- lub dwutygodniowym opóźnieniem.
Ponadto dostępne są obecnie tylko dane dotyczące turystów zagranicznych obsługiwanych przez operatora telefonii komórkowej Tele2.
Projekt interaktywnej mapy został zrealizowany przez estońskie firmy Positin i Tele2. Według O. Gonczarowej narzędzie kosztowało około 40 000. Ubiegłoroczne badanie danych kosztowało około 60 000. euro. Projekt finansowany jest z budżetu państwa.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”