A. Armonaitė: Litwa może pomóc w wypłacie z Ukrainy 1 miliona dolarów. ton zbóż

Po tym, jak Polska tymczasowo wprowadziła zakaz importu zboża z Ukrainy, Litwa może pomóc Ukrainie wyeksportować koleją nawet milion ton zboża – powiedziała Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė.

Poinformowała o tym po spotkaniu z ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Waldemarem Budą we wtorek w Warszawie – podało ministerstwo.

Port w Kłajpedzie i Lietuvos geležinkeliai mogłyby odegrać ważną rolę w nadaniu impulsu, który pomoże Polsce rozwiązać obecną sytuację i zapewnić eksport zboża poza Unię Europejską. Litwa może pomóc w bezpiecznym wyeksportowaniu koleją z Ukrainy do 1 miliona ton zboża. To byłoby realne rozwiązanie dla Ukrainy i pomoc dla Polski” – stwierdziła w raporcie A. Armonaitė.

Vaidotas Šileika, prezes Stowarzyszenia Litewskich Przedsiębiorstw Transportu Morskiego, powiedział we wtorek BNS, że zdolność przeładunku zboża w porcie w Kłajpedzie wynosi ponad milion ton rocznie, ale ze względu na złożoność logistyki nie jest możliwe przewiezienie większej ilości.

Byłoby to realnym rozwiązaniem dla Ukrainy i pomocą dla Polski.

„Lietuvos Geležinkeliai” rozpoczął w maju ubiegłego roku transport niewielkich ilości ukraińskiego zboża przez Polskę do portu w Kłajpedzie. Największym wyzwaniem są tu różne szlaki kolejowe – na Ukrainie i Litwie nadal korzysta się z trasy rosyjskiej, a w Polsce – europejskiej, co wymaga zmian w taborze pociągów na granicy.

Eglė Šimė, dyrektor LTG Cargo, powiedziała w zeszłym roku BNS, że firma może przewieźć do portu maksymalnie około 3 mln ton. ton ukraińskiego zboża rocznie – sześć jednostek po około 1300 ton dziennie.

Eksperci ds. logistyki obliczyli, że obecnie przez Litwę można przewieźć zaledwie około miliona osób. ton ukraińskiego zboża rocznie, ponieważ sieć logistyczna kraju, głównie kolejowa, nie jest gotowa na transport dużej ilości.

W ubiegłą sobotę, chcąc chronić interesy lokalnych rolników, Polska do 30 czerwca wprowadziła tymczasowy zakaz importu zbóż i innych produktów spożywczych z Ukrainy. Podobne decyzje podjęły Słowacja i Węgry.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku i rozpoczętej wkrótce potem blokady ukraińskich portów większość ukraińskiego zboża, tańszego niż w UE, pozostaje w krajach Europy Środkowej ze względu na przeszkody logistyczne, które napotykają lokalne kraje . producenci zbóż.

W marcu Polska wraz z czterema innymi krajami Europy Środkowej zwróciła się do Komisji Europejskiej o pomoc w uporaniu się ze konsekwencjami niskich cen ukraińskiego zboża.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *