A. Anušauskas: Litwa i Polska rozważą wspólny zakup broni

Powiedział to w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

„Synchronizacja nie jest taka łatwa (Akwizycje – BNS). Staramy się zsynchronizować zakup systemów odpalania salw z krajami bałtyckimi. Oczywiście rozmawialiśmy z ministrem o obszarach, w których możemy rozwijać nasze wspólne wysiłki , w tym w dziedzinie obrony wybrzeża, myślę, że się nad tym zastanowimy – powiedział dziennikarzom A. Anušauskas.

Błaszczak powiedział wówczas, że „żartobliwie” zaproponował Litwie zakup polskich systemów obrony przeciwlotniczej „Piorun”.

„Okazuje się, że ta broń jest bardzo skuteczna, używają jej Ukraińcy, jest przeznaczona do obrony przeciwlotniczej” – powiedział polski minister.

Podkreślił, że Warszawa jest otwarta na synchronizację zakupów.

„Możemy koordynować zakup innej broni, jesteśmy bliskimi sąsiadami, więc korzystajmy z tego, że nasze siły zbrojne używają tej samej lub podobnej broni” – powiedział Błaszczak.

„Zagrożenie długoterminowe”

A. Anušauskas powiedział, że Litwa i Polska widzą potrzebę wzmocnienia swoich zdolności wojskowych i żądają od Rosji odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie.

Ministrowie obu państw mówią, że zgodzili się na ściślejszą współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także na przekształcenie sił międzynarodowych NATO w brygady.

„Polska i Litwa postrzegają Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla Zachodu” – powiedział litewski minister.

Podczas spotkania A. Anušauskas i M. Błaszczak podpisali zobowiązanie do kontynuowania aktywnej współpracy w dziedzinie obronności.

„Wolny świat musi zrobić wszystko, aby powstrzymać Rosję” – powiedział polski minister.

Według niego pieniądze przeznaczone na zakup wojska to nie wydatek, ale inwestycja w bezpieczeństwo. Pan Błaszczak podkreślił również, że uważa, iż sankcje wobec Rosji powinny zostać wzmocnione.

„Sankcje te muszą być bardzo surowe, aby uniemożliwić Kremlowi odbudowę potencjału militarnego” – powiedział.

Korytarz Suwalski

Polski minister powiedział, że popiera dążenia Finlandii do członkostwa w NATO, gdyż wzmocni to bezpieczeństwo krajów bałtyckich i Polski, ograniczy agresywne działania Rosji i prawdopodobieństwo inwazji.

„Polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu Finlandia-NATO” – powiedział Błaszczak.

Zdaniem A. Anušauskasa, po przystąpieniu Finlandii do Sojuszu, współpraca Warszawy i Wilna w zakresie obrony korytarza suwalskiego nie powinna ulec zmianie.

„Ale generalnie, patrząc na sytuację w całym regionie, pod względem bezpieczeństwa, wschodnia flanka jest coraz silniejsza” – powiedział.

Minister wyraził nadzieję, że członkostwo Finlandii zostanie ocenione podczas przygotowywania nowych planów obrony wschodniej flanki NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i fińska premier Sanna Marin wyrazili w czwartek swoje poparcie dla członkostwa tego kraju w NATO, podkreślając, że członkostwo Finlandii w NATO wzmocni bezpieczeństwo kraju i „cały sojusz obronny”.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *